Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

2016 Gıda Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

2016 Gıda Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

2016 Gıda mühendisliği maaşları ne kadar sorusunun yanıtın bulmak istedik bu yazımızda ve bu nedenle de sizler için bir araştırma yapmaya karar verdik. Ancak dilerseniz ilk önce gıda mühendisi ne iş yapar görev alanları nerelerdir bu konu hakkında sizlere bir bilgi verelim. Gıda mühendisleri gıdaların ham maddelerinin besin değerlerini kaybetmeden en uygun bir şekilde ve bunu da üstelik standartlara uygun olarak en verimli hale getirilip korunmasını ve de depolanmasını planlayıp bunun aynı zamanda da uygulamasını yürüten kimselere denilmektedir.

Gıdalar bilindiği üzere çabuk bozulan ya da bozulmaya elverişli maddelerdir her gıdanın belirli bir dayanma ömrü olduğu kadar koşulu da vardır.  Eğer ki yüksek miktarda bir ürüne sahipseniz ve de bu ürünün düzgün bir şekilde korunmasını amaçlıyorsanız o zaman gıda mühendisi çalıştırmak zorundasınız. Gıda mühendislerinin devlet dairelerinde çalışacağı gibi aynı zamanda da özel sektörde çalışma olanakları vardır. özel sektörde çalışma olanakları daha fazladır.

Üreticiler kendilerini diğer üretici firmalarla sürekli olarak bir rekabet içerisinde tutmak zorundadır bu yarışta geride kalınmak istenmiyorsa o zaman mühendis çalıştırmak zorundadır aksi takdir de tüm bu işlerin altından kalkamayacakları gibi kanun ve stadandartlar adına da çok fazla bir şey bilmediğinden yanlış yapma olanağı daha fazla olacaktır. Bu yanlışda onlara hem para hem de zaman kaybı olarak dönecektir. Dilerseniz asıl konumuz olan gıda mühendisleri ne kadar maaş alır sorusunun cevabına gelelim.

Kamu da görev yapan 657 sayılı devlet memurlarına tabi gıda mühendisi, Ocak 2016 zammı ile birlikte 3,150 TL alırken, KİT’ler 3,480 TL almaktadır. Özel sektör de bu maaş 2,500 TL olmaktadır. Kurumsal firmalarda bu rakam 2,950 TL’ye kadar çıkmaktadır.

21 defa okundu

Leave a Reply