Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 17 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

2016 Yılı Hayvancılık Sektörü Ne Durumda

2016 Yılı Hayvancılık Sektörü Ne Durumda

Yıllardır Türkiye’de yaklaşık 40 yıldan beri bu dalgalanma hep olmaktadır. Birden bire bir dalgalanma oluyor fiyatlar düşüyor hayvancılığı geliştirme adına ithalatlar başlıyor zarar eden çiftçiler hayvanlarını kesiyor sonra fiyatlar yeniden yükseliyor bu döngü sürekli olarak devam ediyor.

Bu aslında köklü bir çözüm oluşturulmadığından meydana geliyor. Mesela Türkiye’ de sığır eti fiyatı çok günden oldu düşüktü yüksekti normaldi şeklinde. ABD et sığırcılığı yapan bir ülke Türkiye’ de et sığırcılığı yapamazsınız çünkü et sığırcılığı için çok ucuza mera ve çayırların olması lazım hem de yüksek çayırların bunların olmadığı ülkelerde et sığırcılığı maalesef yapılamaz.

Mesela Avrupa’ da et sığırcılığı çok sınırlıdır. Siz bir tane ineği elden besleyeceksiniz size sadece bir tane yavru verecek bunun ekonomik olması tabiî ki mümkün değil. Bundan 40-45 sene önce yine Anguslar Türkiye’ye getirilmiş halka verilmiş ve olmadığı da görülmüştü şimdi aynı şeyleri bir kez daha yaşadık. ne oldu et sığırından damızlık çiftlik kuranların hepsi kapandı çünkü ekonomik değil.

ABD’ de yapılan etin % 76’sı süt sığırlarından elde edilir bu Avrupa’ da % 90′ ı geçer. Aynı şey güney Amerika ülkeleri içinde geçerlidir. O zaman bizim süt sığırcılığının yaygın hale getirmemiz gerekiyor. Bu süt sığırlarından çıkan etleri de kullanmak gerek.

17 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply