Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Antep Fıstığı Dal Güvesi ve Göz Kurdu

Antep Fıstığı Dal Güvesi ve Göz Kurdu

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde çiftçiler birçok sorun ile karşılaşmaktadırlar. Bugün burada işleyeceğimiz konular ise antep fıstığı dal güvesi ve antep fıstığı göz kurdudur. Gelin bu konu hakkında sizleri bilgilendirelim.

Antep Fıstığı Dal Güvesi

Antep fıstığı dal güvesi yetişkinleri kanat açıklığı  ile  milimetre uzunluğunda olan siyah rengi olan bir kelebektir. Antep fıstığı dal güvesi ön kanatlarının ucunda ikişer adet altın sarısı renkli leke bulunmaktadır. Ergin uçuşları nisan ayından mayıs ayı ortalarına kadar olmak ile birlikte dişiler yumurtalarını sürgün uçlarına veya meyve salkımlarına bırakmaktadırlar. Mart ayı başından nisan ayı ortalarına kadar bulundukları sürgünden bir delik açarak dışarı çıkarlar ve çıktıkları deliğin birkaç santim çevresinde yılda bir defa döl verirler.

Antep Fıstığı Dal Güvesi Zarar Şekli Nasıldır?

Antep fıstığı dal güvesi yani larvalar iki şekilde zarar vermektedirler. Sürgün ucuna bırakılan yumurtadan çıkan larvalar sürgünden oluşturarak gövdeye doğru beslenirler. Larvaların bulunduğu dallardaki yapraklar ve meyve gözleri dökülür ve meyve salkımlarının uç kısımlarından giren larvalar meyvenin sapa tutundukları yerden galeri oluştururlar.

Küçük kalmasına ve iç doldurmalarına neden olurlar. Larvaların sürgün içindeki hayatları ise yaklaşık 10 ay sürmektedir. Antep fıstığı dal güvesinin verdiği tek zararlı bitki Antep fıstığıdır.

Antep Fıstığı Dal Güvesi Kimyasal Mücadelesi

Şubat ayında on ağaçtan yüz adet son yıl sürgünü keislerek kontrol edilmektedir. Sürgünlerde %10 buluşma bulunduğunda kimyasal mücadele yapmak gerekir. Fıstık dal güvesi mücadelesinde yumurtadan yeni çıkan genç larvalar, sürgün içindeki asıl beslenme yerlerine girmeden ilaçlama yapılmalıdır. Bunun için ise nisan ayı sonunda birinci ilaçlama ve mayıs ayı ortalarında ikinci ilaçlama yapılmalıdır.

Antep Fıstığı Göz Kurdu

Antep fıstığı göz kurdunun dişileri boz, erkekleri ise açık kahverengindedir. Alt kanatları beyaz, üst kanatların üst kenarlarına alt kenarlarına ulaşan kahverengi ve zikzak çizgilidir.antenleri çift taraklı anten tipindedir.Erkeklerde anten daha gelişmiştir. Abdomen ucu dişilerde yuvarlak ve koyu kestane rengi pullar ile örtülmüş iken erkeklerde ise abdomen ucu sivri olup kıl demeti bulunmaktadır. Yumurtaları oldukça ilginçtir yani altıgen şeklindedir ve birbirine bitişik 6-8 sıralı dikdörtgen şeklideki paketler halindedir. İlk bırakılan yumurtalar kestane renginde olmakta daha sonra ise kurşuni renge dönüşmektedir.

Kışı yumurta halinde geçirmekte olan bu kurtlar ege bölgesinde nisan ayının başında antepfıstığının sürgün gözleri patlayıp sürmeye başladığı sırada yumurtalar açılmaya başlayacaktır. Yumurta açılması tamamlandıktan sonra ise larvalar topluca gözlere ve sürgünlere saldırmaktadırlar. İlk anlarda larvalar küçük olduğundan dolayı gözlerdeki ve sürgünlerdeki zarar çok az ve yavaş olurken, larvalar büyüdükçe zararları artar ve sıra halinde üçüncü döneme kadar aynı ağacın bir dalından diğer dalına geçer.

Üçüncü dönemden sonra ise bir dallar arası gezmeyi bırakıp bir ağaçtan diğerine geçerler. BU gezmeyi ise beslenmek için yaparlar. Beslenmeleri genellikle geceleri olmaktadır. Gündüzleri ağaç gövdelerinin kök boğazlarının yahut kalın dallarının hem kuytu hem gölge yerlerinde toplu halde istirahat halinde geçirirler. Larvalar 5 gömlek değiştirmektedir. 2 ile 6 santim toprak derinliğinde gruplar halinde kirli beyaz renkte ördükleri kokon içinde pupa olurlar. Yıl içinde de bir defa döl verirler.

Göz Kurdu ile Mekanik Mücadele

Kışın yumurta paketleri dallar üzerinde ezilmektedir. İlkbaharda sık sık bahçe dolaşılarak görülen larva grupları ezilerek yok edilmelidir. Bahçe etrafındaki yabani Antep fıstıkları da bu esnada kolaylık ile kontrol edilir. Sizlerde daha sağlıklı ortamda Antep fıstığı yetiştirmek istiyorsanız mücadele konusunda dikkatli olmalısınız. Şayet mekanik mücadele bu esnada yeterli gelmiyor ise kimyasal mücadele de deneyebilirsiniz. Yabani otları bahçenizden uzak tutabilmek için ise satılık tarım makineleri edinerek daha kaliteli fıstıklar yetiştirebilirsiniz.

141 defa okundu

Leave a Reply