Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Arcılıkta Üretim ve Verimlilik

Arcılıkta Üretim ve Verimlilik

Arıcılar birlik başkanlarının ve merkez birlik başkanlarının bu konu üzerine çok önem vermesi lazım arıcılar bu memleketin elçileridir arıcılar bu memleketin üreticileridir, arıcılar bu memleketin verimliliğidir. Yani arıcı denildiği zaman üretim ve verimlilik akla gelmeli bu iki kelimeyi kamuoyuna anlatmamız lazım. Daha sonra da arıların elmaları yemediği elma çiçeklerini yemediği buğdayları yemediği narenciye çiçeklerini yemediği kamuoyunda üniversiteler tarafından birlikler tarafından anlatılmalı. rılar tam tersi % 40 ila % 300 arasında verimlilik sağlamakta.

Arıcılık gerçekten de dünyada kendi kendine yetecek 7–8 ülkesinden bir tanesiyse bu verimliliği artıracak bu verimliliği çoğaltacak arıcılık sektörüdür. Bir ülkede ne kadar fazla arı olursa o kadar bitçi çeşitliliği de artacaktır. Arıcılık mesleğinde gençler yeterince sisteme dâhil edilemedi. Arıcılık çok kolay ve ziraatın en kolay yatırımlarından bir tanesi.Meşakkatli olan yanları da var. yani arıcılığı şehrin dışında yapıyorsunuz. Öyle olunca bu meslekte gençler biraz uzak duruyorlar yani bu gençleri sistemin içerisine çekebilirsek. sektörde de çok ciddi bir gelişme ve hızlı büyüme olacaktır. Dedikleri doğru babalarından dedelerinden kalan mesleği yürütüyorlar yaş ortalaması da 55–60 üzerinde ama yeni, yeni arıcılık yüksek okullarından mezun olan arkadaşlar önce memuriyeti tercihe diyorlardı şimdi kendi kolonilerini ve sürülerini oluşturarak üretime katkı sağlayacaklar.

Arıcılar geçmişte daha dağınık bir sektördü ancak 2003–2004 yılından itibaren biraz daha düzenlendi. Arı envanteri çıkarıldı ve bu doğrultuda çalışma yapılmaya başlandı.

21 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply