Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 17 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Arıcılıkta Neden Verim Alamıyoruz?

Arıcılıkta Neden Verim Alamıyoruz?

Türkiye’de dünyanın ikinci koloni sayısına sahip bir ülke olarak 105 bin ton balla düşük bir potansiyel var. Evet ballı bitkilerin % 70′ inin bu ülkede olması % 40’nın endemik olması Türkiye’nin bal değerini ballı bitkilerini florasının ne kadar zengin olduğunu gösterir. Aslında ülkemiz dünya üzerinde kendi kendine yetebilecek bir tarım ülkesi yani ilk 7′ ye girebilen bir ülkeyiz ve böyle büyük bir ülkenin bu kadar bal çeşidinin olması ama verimlilikte düşük olmasının bir takım nedenleri var.

Damızlık ana arıdan geliyor sebebi bölgelere göre ırk ıslahından geliyor. Sebebi bölgelere göre uyum sağlamış arı ırklarının tespitinden geliyor. Arıcıların göçer arıcılık yaparken zamanlama ve planlamalarını çok iyi yapamamalarından geliyor. Bal verimliliği 70-80-100 kiloya kadar çıkan ülkelere baktığımızda bölge florasını çok iyi tespit etmişler ve o ülkede yaşayan arı ırkını çok iyi tespit etmişler ve verimli arı ırklarıyla çalışmaya başlamışlar. Bizim yerli ineklerimiz vardı ne kadar beslerseniz besleyin verecekleri süt 5-6 kiloydu ama kültür inekleri özel konuda yetiştirilmiş inekler de ise 25-30 kiloya kadar süt alınabiliyordu. Bu aynısı arıda da önemli bir de bakım besleme konusu gündeme geliyor.

Biz o zaman ülke olarak bana göre 3 şeyi acil olarak yapmamız lazım birincisi hangi bölgelerde hangi ırkların verimli olduğunu net bir şekilde tespit etmemiz lazım

26 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply