Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Artık Pazarlarda Açık Peynir Satılamayacak

Artık Pazarlarda Açık Peynir Satılamayacak

Peynirin insan sağlığına özellikle kemiklere ne kadar iyi geldiği tartışılmaz bir gerçekliktir. Temel tüketimimiz olan peynir aynı zamanda kahvaltılarında en önemli köşesi diyebiliriz. Peynirsiz bir kahvaltının düşünülmesi asla mümkün değildir ancak son zamanlarda ab sürecinde peynirde de yeni alışkanlıklar hayatımıza girmeye başladı. Bunun ilk adımını da peynirin paketlere ya da vakumlanmış poşetlere girmesi oluşturuyor

Artık peynir alırken kesinlikle ne tadına ne şekline ve de rengine bakmak zorunda kalacaksınız bundan sonra peynir seçmek sizin için daha zor olacak. Hükümet yeni düzenlemesi ile artık peynirin üzerine üretim tarihi, son kullanma tarihi ve tuz oranının yazılmasını zorunlu hale getirdi yeni düzenleme ile ayrıca peynirlerin üzerinde köy peyniri çiftlik peyniri gibi ifadelerin bulunmaması da zorunlu olacak. 120 gün içerisinde olgunlaştırılıp üretilmiş olan kaşar peynirinde ise yalnızca eski ifadesi kullanılabilecek. Bu uygulamaya en çok sevinin aslında tansiyon hastalığı olanlar için faydalı olacak çünkü alacakları peynirin üzerinde ne kadar tuzlu yağ kullanılmış onun miktarını görebilecekler. Tuz oranının ise resmi olarak % 3,5 ila % 7 oranında olması gerekiyor.

Vatandaşların geneli ise bu uygulamadan bir hayli rahatsız olmuş durumda biz ülke olarak peynirin tadına bakarak almaya alıştığımız için bu yöntemin iyi olmadığını savunuyor. Sağlığımız açısından uygun olan bu paketleme şekli alışkanlıklarımız nedeniyle de şimdiden tepkiyle karşılanmış durumda.

45 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply