Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Asmalarda Kav Hastalığı Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Asmalarda Kav Hastalığı Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Kav hastalığı son yıllarda ülkemiz bağlarında yaygınlığı git gide artan tehlikeli bir hastalık halini almış durumda bu hastalığa neden olan mantarlar daha çok asmanın odunsu dokularında faaliyet gösterirler ciddi şekilde hastalık bulaşmış olan asmalarda bir kaç yıl içinde asmanın ölümüne neden olacaktır. Kav hastalığı ilk 10 yılda kendini fazla göstermez bu nedenle yavaş, yavaş sinsice ilerleyen bir hastalık diyebiliriz.

Bu hastalığa neden olan etmenler iletim hizmetlerinde yani su borularında bulundukları için bir kaç yıl asma herhangi bir belirti vermeden yaşayışına devam edebilir. Ancak daha sonra su iletimi bozulacağı için ve ilkbaharın ardından meydana gelen aşırı sıcaklarla aniden kendini gösterir. Genel olarak asmaların yapraklarında hafif sararmalarla başlar daha sonrasında yaprakların damar aralarında kahverengi zebra desenine benzeyen semptomlarla kendini gösterir bu bir iki yıl bu şekilde devam eder ancak bu bir kaç yıl sonra sıcaklarında artmasıyla birlikte asma lokal olarak veya tamamen kuruyup gider. Bu kav hastalığının yanında bunun etmenleri farklıdır bir de kangren hastalıkları vardır bunlarda daha çok asmaların budanması esnasında oluşan büyük yaralardan asmaya giren ve dalların veya gövdenin kuruyarak ölmesine yol açan hastalıktır.

Kav Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık daha çok çubuklarla yani bulaştıranlarla daha çok yayılır bunlar belirti vermeyebilir veya verebilir. Bu hastalıkla bulaşan çubuklarla fidan üretildiğinde ya da bu çubuklar toprağa dikildiğinde artık hastalık fidanla birlikte büyümeye başlayacaktır. Tabi belirtileri ilk 4–8 yılda ortaya çıkmayabilir daha sonrasında çıkacaktır. Bunun dışında budama alet ve ekipmanlarıyla yayılmaktadır.

46 defa okundu

Leave a Reply