Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Aspir Hasadı Nasıl Yapılır?

Aspir Hasadı Nasıl Yapılır?

Aspir yetiştiriciliği için son dönemlerde üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği buna bağlı olarak ta geniş alanlarda üretimin yaygınlaştığı görülmektedir. Aspir üretiminin yaygınlaşmasında toprak hazırlığından ürün depo’ya  alınmasına gelen sürede kullanılan alet ve makinelerin aspir tarımında da kullanılması yağlı tohumlar içinde en fazla desteğin aspir bitkisine verilmesi ülkemizin bitkisel yağ açığının kapatılmasında önemli bir ham madde kaynağı olacaktır.

Aspir kuraklığa dayanıklı yazlık olarak yetiştirilen tek yıllık önemli bir yağ bitkisidir. Bitkisel yağ açığımızın kapatılmasında ayçiçeği yanında koza gibi aspir’ de alternatif bir yağ bitkisi olarak önemli katkı sağlamaktadır. Aspir genellikle 80-120 cm arasında boylanabilir. Kazık köklü yapısıyla kökleri 1,5 ila 2 metre değinliğe kadar inebilir ılıman bölgelerde kışlık olarak ekilse de tarlayı uzun süre işgal ettiğinden ılıman iklim bölgelerinde kışlık ekim ekonomik olmaz bu nedenle aspir bitkisinin yazlık ekimi önerilir. Aspir turuncu ve kırmızı farklı renk açan çiçekleriyle tarlaları görsel bir güzelliğe dönüştürür. Renkli çiçekleri yemeklere renk vermek amacıyla kullanıldığı gibi gıda ve kumaş boyası olarak ta kullanılır. Küspesi de hayvan yemi olarak değerlendirilir. Dikenli ve dikensiz olarak iki farklı şekildedir. Yenice Dinçer ve remzi bey gibi aspir tohumu çeşitlerine linas adı verilen Trakya tarımsal araştırma enstitüsü tarafından geliştirilen yeni aspir çeşidi de eklenmiştir.

Yağlı tohumlu bitkilerden oluşan aspir yağ üretimi amacıyla yetiştirilir tohumlarına yaklaşık % 30 ila % 40 oranındaki yağ içeriği ile bio dizel üretiminde önemli bir ham madde kaynağıdır. Biyo dizel ayçiçeği, aspir, kanola gibi yağlı tohumlardan elde edilen bitkisel yağların kullanılmış atık yağların alkol ile muamele edilmesi sonucu açığa çıkmıştır.

26 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply