Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Aspir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmaktadır?

Aspir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmaktadır?

Aspir kuraklığa dayanıklı olmakta ve yaklaşık-  gün arasında yetişebilen yıllık bir bitkidir. Genellikle 80-120 cm arasında boylanmakta ve 2.5-3 metre derinliğe kadar inebilen kazık kök sistemine sahiptir. Aspirler’in formları dikenli yahut dikensiz olabilmektedir.

Sarı, beyaz,kırmızı veya turuncu gibi farklı renklerde çiçeklere sahip olabilmektedir. Tohumunun rengi ise beyazdır. Aspirin çiçekleri yani petal adı verilen kısımları gıda yahut kumaş boyası olarak kullanılabilmektedir. Küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Genellikle tohumlarda yap oranı %30 ile  35 arasında değişiklik göstermektedir.

Aspir Tarımı Nasıl Yapılmaktadır?

Aspir tarımı yapabilmek için en önemli avantaj arpa ve buğday tarımı zamanın da toprak hazırlanmaktadır. Ürünün depoya alınmasına kadar ki geçen süre de kullanılan bütün aletlerin ve ekipmanların tamamı bu bitki üretiminde ve tarımında da kullanılabilmektedir. Sizlerin elinde ise bu tarz aletlerden yok ise satılık tarım makineleri edinmeniz gerekmektedir.

Aspir bitkisi toprak bakımında seçici olmasa da derini, verimli ve tınlı aynı zamanda drenaj problemi olmayan ve su tutma kapasitesi yüksek olan topraklar aspir için gerekli olan toprak özellikleridir. Ekilecek tarla şayet anız ise, sonbahar veya ilkbaharın ilk haftalarında yaklaşık 15-20 santim derinliğinde sürülmelidir.

Ekimden hemen önce ise tarlaya diskaro-tırmık veya kazayağı-tırmık ile ikinci işleme yapılmalıdır. Böylece tarlanız bahar aylarında çıkacak olan yabancı otlardan da temizlenmiş olacaktır. Aspir yetiştiriciliği için tuzlu topraklar olumsuz etkiler yaratmaktadır. Yani tuzlu topraklarda yetişen aspirler için fusarium adı verilen kök çürükleri gelişmektedir.

Aspir Topraklarında Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır?

Aspir etkisinin ihtiyaç duyduğu besin maddelerin başında gelen azot, özellikle bitki başına tabla sayısını artırmaktadır. Bu artırım ise verim üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bitkinin fosfor ihtiyacı orta düzeyde olmaktadır. Ancak bitkinin ilk gelişme dönemlerinin hızlı olması bitkinin yabancı otlar ile rekabetini artırdığından ekim öncesi fosfor uygulanması gerekmektedir. Bu fosfor uygulamasını ekim ile birlikte de yapabilmeniz yinen mümkündür.

Aspir yazlık bir bitki olduğu için ilkbaharda ekilmesi gerekmektedir. Ancak kışlarını sert geçirmeyen ılıman bölgelerde de kışlık olarak ekilmesi mümkündür. Bitki ilk gelişme dönemlerinde soğuya dayanıklıdır. Yazlık ekimlerde ve erken ilkbaharda ise en yüksek verim alınmaktadır.

Ekimi nasıl yapılmalıdır?  Aspir ekiminin mibzer ile yapılması gerekmektedir. Sulu koşullarda yapılacak ekimlerde ekim makinası kullanılması gerekir. Kuru koşullarda yapılacak ekimlerde ise hububat mibzerleri kullanılarak ekimin yapılması tavsiye edilmektedir. Bahsettiğimiz bu aletlerin olmaması durumunda satılık tarım makineleri edinimi için alışveriş yapmanız gerecek ve edindiğiniz bu makinalar ile dedaha sağlıklı ve kaliteli bir tarım yapmış olacaksınız.

Aspir bitkisinin kullanım alanlarından biri hamile anne adaylarıdır. Aspir çiçeği regl dönemlerinde sancısı fazla olan kitle tarafından da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kanın pıhtılaşması ile kanın seyreltilmesi için bu bitkinin kullanımı ise kesinlikle yasaktır. Sizlerde edindiğiniz tarlalarda bu tarz farklı bitkilerin üretimini yapabilirsiniz.

59 defa okundu

Leave a Reply