Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Azotlu Gübreleme Nedir?

Azotlu Gübreleme Nedir?

Fındıkta Azotlu Gübre Kullanımı

Tarımsal üretimin artırılmasında ve istenilen ürün kalitesinde verim elde edilmesinde gübreleme oldukça önemlidir. Uygulanacak gübrenin çeşit ve miktarı iklim ve toprak şartları dikkate alınarak yapılan toprak ve yaprak analizi sonuçlarına göre belirlenmelidir. Fındık bitkisi kökleriyle her yıl topraktan fazlaca besin maddesi alır. zamanla topraktaki besin maddelerinin tükenmesiyle gelişim bozuklukları ve verimde azalmalar meydana gelir. Toprakta eksik olan besin maddelerinin tekrar toprağa verilmesi işlemine gübreleme bu amaçla kullanılan materyele ise gübre denilmektedir.

Gübrelemeden beklenilen faydanın sağlanılması toprakta hangi besin maddesinin noksan olduğunun ve noksanlık derecesinin belirlenmesiyle mümkündür. Gerek yeni dikim yapılacak gerek verim çağında olan bahçelerde fındığın normal bir gelişme gösterebilmesi için ihtiyacı olan besin maddelerinin belirlenmesinde mutlaka toprak ve yaprak analizlerinin yapılması gerekir. Toprak analizi için toprak örneği fındık hasadından sonra son baharda ise toprak tavındayken alınmalıdır. yaprak analizi için yaprak örneği fındık hasadından 10-15 gün önceki dönemde genellikle temmuz ayında alınır.

Azotlu Gübreleme

Azot bitkiler için her yıl uygulanması gereken önemli bir besin elementidir üreticiler tarafından yazlık gübre beyaz beyaz gübre olarakta isimlendirilir. Azot fındığın sürgün girişimini doğrudan etkiler  Azot’ u daha rahat anlaşılsın diye şöyle söyleyebiliriz fındıktaki ya da bitkilerdeki yeşil aksan denen sürgün denen hacim büyüklüğü denen yıllık sürgünlerin uzunluğu anlamına geliyor. Yani yeşil aksamı geliştiren bir besin elementi.

44 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply