Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Bağcılıkta Budama Şekilleri

Bağcılıkta Budama Şekilleri

Bağcılıkta budama şekilleri; baş budamaları ile kısa budamalar, uzun budamalar, karışık budamalar şeklinde ayrımlara tabi tutulmaktadır. Baş budamaları, budama ünitelerinde ki yıllık sürgünlerin bir göz üzeriden budanması işlemidir. Amerikan asma anaçları ile soğuk yörelerde zayıf gelişen omcalarda uygulanmaktadır. Bu işleme ise kabaklanma denmektedir.

Kısa budamalarda iki yaşlı dalın üzerinde bulunan bir yaşlı sürgün üzerinde 2-3 göz bırakacak şekilde yapılan budamalardır. Kısa budamalar genel olarak dip gözleri verimli çeşitlerde zayıf gelişen ancak genetik vasıf olarak ise iri salkım yapan çeşitlerde ve omcada kuvvetli sürgünler oluşturmak yahut omcayı yeniden şekillendirmek amacı ile yapılan gençleştirme budamalarında tercih edilmektedir.

Uzun Budamalar; bu budama dip gözleri az verimli kuvvetli gelişen çeşitlerde uygulanmaktadır. Bazı yörelerde goble ve bazı terbiye şekillerinde de uzun budama kullanılmaktadır. Çubuk üzerinde 5 ile 7 göz bırakılmaktadır.

Karışık Budamalar; hem uzun hem de kısa gözlü çubukların kullanıldığı budama şeklidir. Kısa bırakılan sürgüne yedek yani ırgat, uzun bırakılan ürün çubuğuna ise bayrak denilmektedir. Budamada bırakılan kısa çubuklar ertesi yılın yedek ve ürün çubuklarını oluştururlar. İyi sürgün vermiş kısa çubukta gövdeye yakın olan sürgün yeniden ırgat, uçtaki sürgün bayrak olarak bırakılır.

Budamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Budamayı alanında ehil kişiler yapmalıdır. Asmalar çeşidin gerektirdiği şekilde budanmalıdır. Asmalara gereğinden fazla ürün yükü verilmemelidir.  Budama zamanına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bırakılacak ürün çubukları sağlıklı ve pişkin olmalıdır. Çok kalın yahut çok ince çubuklar ile boğum araları çok dar veya geniş olan çubuklar ürün çubuğu olarak bırakılmamalıdır. Ürün çubukları destek sistemi üzerinde dengeli bir şekilde bağlanmalı çubuklar tellere bağlanırken de mümkün olduğu kadar üst üste gelerek sık sarılmamalıdır.

Çubukların en alt tele bağlanması önem taşımaktadır.  Tele paralel kısım mümkün olduğu sürece uzun olmalıdır. Sultani çekirdeksiz budamasında mümkün ise her bayrağa bir yedek bırakılmalıdır.

Budama artıkları mutlaka bağın arasından uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir. Özellikle kav gibi hastalıkların budama makası ile bulaştığından hastalıklı asmalar budanırken ya en sona bırakılır ya da asmadan asmaya geçer iken makas dezenfekte edilmesi sağlıklı olacaktır. Sizlerde budama işlemleri esnasında satılık tarım makineleri edinebilir ve bu sayede işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

92 defa okundu

Leave a Reply