Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Bal Arısı Irkları ve Özellikleri Nelerdir

Bal Arısı Irkları ve Özellikleri Nelerdir

Bal arıları; boyutları, kanat genişlikleri, kanat damarları, renkleri, dil uzunlukları, vücutlarının kıl yapısı hatta balmumunun yapısı ve boyutuna göre birbirinden ayrılır.

Peki Bal Arısında Irk Seçimi Nasıl Yapılmalı

İlk etapta arıcılık yapılacak bölgenin coğrafi koşulları iyi gözlemlenerek araştırma yapılmalıdır. Arıcılıkta ırk seçimi için yapılan en büyük yanlışlar arasında arı ırkının direk fazla bal yapma özelliği araştırılmakta fakat çoğu girişimde arılar bölge koşullarına uyum sağlayamadığı takdirde sonuç hüsranla son bulmaktadır. Coğrafi koşullar ile uyumlu olarak arıların kovanı temiz tutan, bölge koşullarına dayanıklı, fazla polen taşıma kapasitesine sahip, iklim değişikliklerine hızlı uyum sağlayabilen özellikleride ön planda tutulmalıdır. Bal arıları genellikle dünyanın dört bir tarafına yayılmış, çoğu iklim koşullarına uyum sağlayabilmişlerdir. Yalnız şunu unutmamak gerekir arılar ufak ve narin canlılardır bu yüzden mükemmel arı ırkı malesef yoktur.

Kafkas Arıları

Kafkas arıları büyüklüğüyle dikkat çeken dayanıklı bir ırktır. İyi birer yavru yetiştirici olarakta bilinirler.Ana yurdu isminden de anlaşılabileceği gibi kafkas bölgesidir. Kış döneminde oldukça sayıf düşseler bile havaların ısınmasıyla kendini hızlıca toparlayabilir ve en güçlü dönemini yazın geçirirler. Kafkas arılıarı güçlü koloniler kuararlar ve oluşturdukları balı önce kuluçkalık bölümüne daha sonra ballık bölümüne depolarlar. Kafkas arıları bilinen en uzun dilli bal arılarıdır bu yüzden uzun ve dar çiçeklerden bile rahatlıkla polen toplayabilirler. Yetersiz kaynaklı bölgelerde bile en kaliteli verime verme özelliğine sahip güçlü bir ırktır. Yön bulma duyguları yada kovan şaşırma diğer ırklara göre zayıftır.

İtalyan Arıları

İsminden de anlaşılacağı üzere ana vatanları İtalya’dır. Karakter olarak iyi huylu ve sakin bir arı ırkıdır. Kafkas arıları gibi İtalyan arılarıda uzun dilli ince ve yuvarlak karınlıdır. İlk baharda çoğalmaya başlarlar ve yazın kolonileri en kuvvetli halini alır. İtalyan arıları genelde oğul verme eğilimleri zayıftır ve bununla birlikte soğuk bölgelerde yetiştiriciler için sıkıntılara sebebiyet verebilirler. İtalyan arıları Dünyanın en güzel görünümlü ve parlak gömeç balı yapan ırkıdır. Fakat genelde yağmacı bir ırktır akdeniz bölgesine gayet uyumlu bir ırk olmasına rağmen zayıf yön duyguları ve kovan şaşırma özellikleri mevcuttur.

Kıbrıs Arıları

İtalyan arılarına yakın bir ırktır ve turuncu renge sahiptirler. Hırçın ve saldırgan bir ırktır fakat bal verimi oldukça yüksektir.

Anadolu Arıları

Anadolu da bir çok alt ırk bulunmaktadır ve anadolu arıları tıpkı kıbrıs arıları ebatındadır anca renleri kirli sarıdır.Oğul verme eğilimleri çok yüksek olmasına rağmen bal verimi düşük ve felç geçirme riskleri fazladır. Kış şartlarına oldukça dayanıklı bir ırktır ve hayvanborsasi.net kurak koşullarda oldukça dayanıklıdırlar. Kovan hakimiyetleri zordur buda üreticinin işini oldukça zorlaştırır.Polen toplama gücü fazla kış şartlarına dayanıklı diğer ırklarla melezleştirilirlerse çok verimli olurlar. Genellikle melezleştirilmeye muhtaç olan anadolu arıları alt ırklarına göre farklılık gösterebilirler.

Karniol Arıları

Dilleri uzun sık tüylü ve karınlarında kayverengi benekler bulunur. Çok iyi huylu ve sakin bir arı ırkı olmasıyla bilinen karniol arılarının ana vatanı avusturya bölgesi ve balkanlardır. Hızlı yavru verimine sahiptirler bu yüzden bal verimleri düşüktür. Fakat yapılan ıslah çalışmaları sonucunda oğul verimi düşürülerek bal verimleri yükseltilmiş melezlere sahiptirler. Kış şartlarına oldukça dayanıklı bir ırktır ve yön duyguları gayet gelişmiştir bu yüzden kovan şaşırmaları oldukça azdır. Oldukça uysal ve yağma eğilimleri düşük bir arı ırkıdır. Son dönemlerde yapılan ıslah çalışmaları sayesinde bütün Dünyaya yayılmış bir arı ırkıdır.

Avrupa Esmer Ve Kahverengi Arıları

Ana vatanı neredeyse tüm Avrupa bölgesidir. Avrupa arıları kısa dilli ve iri gövdeli arılardır ve enkleri esmerdir hayvanborsasi.net Modern arıcılık için çok uygun olmayan genellikle lokal yetiştiriciliği yapılan bir ırktır. Hırçın bir yapıya sahiptirler ve oğul verme eğilimleri oldukça düşüktür. Bal verimleride oldukça düşüktür bu yüzden fazla tercih edilmezler.

Cape Arıları

Anasız kolonilerde yumurtlama yaparak ana üretebilen bir ırktır. Dişi işçi arılar yumurtlama yeteneğine sahiptirler ve bu sayede ana üretebilirler. Ana vatanları Güney Afrika olan cape ırkı kış şartlarına fazla dayanıklı değil ve bal verimleri düşüktür.

 

99 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply