Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Balık Tarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balık Tarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pek bilinmese de balık tarımının gıda üretimindeki yeri çok büyüktür. Son zamanlarda artan teknoloji ve alternatif tarım uygulamaları sayesinde balık tarımının da yeri ve önemi çok artmıştır. Oluşturacağınız küçük bir balık havuzu ile çok sayıda ürün yetiştirebilirsiniz. Bunun yanında sulama suyunu da depolama imkanı sağlamış olursunuz.

Balık tarımı sayesinde havuz ya da çeltik tarlasından su faydası da sağlayabilirsiniz. Bu tarlalar sayesinde gıda tüketimine yönelik olarak sazan, kerevit, tatlı su karidesi gibi balıklar üretebilirsiniz. Bunlarında yanında nilüfer, su kestanesi ve pirinç, kamış, bambu gibi bitkileri de yetiştirmeniz mümkündür. Bu havuzlarda elde edeceğiniz havuz yosunlarını da hayvanlarınız için yiyecek tarla ve bahçeleriniz içinde gübre olarak kullanmanız mümkündür. Havuz yosunu gübrelerinin verimi çok yüksektir. Tarla ve bahçelerinize çok yüksek verim sağlar. Araziniz içerisinde balık çiftliği ya da havuzu yapmak istediğinizde bir takım şartları sağlamanız gerekmektedir. Öncelilikle sahip olduğunuz arazinin balık havuzu yapımına uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Havuzunuzu yaptıktan sonra sürekli akan yani hareket haline olan bir suya ihtiyacınız olacaktır aksi takdirde su hastalıklara neden olur ve sivrisineklerin üreme alanı haline gelir.

Havuzunun tabanının kil topraktan olmasına dikkat edin etrafını beton erme yapmalı ve plastikle çevresini döşemeniz gerekir. Havuzun kesinlikle su sızdırmadığına emin olun. Yeni başlayan birisiyseniz ufak bir havuz işinizi görecektir.

 

39 defa okundu

Leave a Reply