Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Balkon Çiçeği Yetiştiriciliği

Balkon Çiçeği Yetiştiriciliği

Uzmanlara göre hızla büyüyen ve çarpık yapılaşan şehirler yalnızca o bölgenin doğasını değil içinde yaşayan insanların kimliğini de değiştiriyor. Yaşadığı şehrin doğasını toprağını bitkilerini bilmeyen insan zamanla kendisine de yabancılaşıyor. İnsanları şehir hayatının olumsuz etkilerinden uzaklaştıracak yeşile doğaya ve toprağa olan özlemini bir nebze olsun gidermesine yardımcı olacak olan balkon bahçeciliğidir.

Günümüzde artık her birimiz özellikle metropollerde büyük şehirlerde doğayla temasımızı betonlar üzerindeki küçücük bir çiçekle yapmaya çalışıyoruz. Özellikle İstanbul dünyanın bütün kentleri gibi büyüyor ve bu kentleşmenin bir sonucu da yapılaşma. Balkon bahçeciliğinin amacı şehirde yaşayan insanların toprakla doğal gıdayla bağının yeniden kurulmasına yardımcı olma yediklerinin tadı, kökeni, üretimi konusunda farkındalığını artırmak  balkonunuzu işlevsel hale getirerek minik bir bahçe olarak kullanabilirsiniz üstelik bu bahçede sadece çiçek değil sebze de yetiştirebilirsiniz. Küçük denemelerle balkonları bir sera haline getirip yeşillikten domatese kadar uygun olan her türlü sebzeyi yetiştirebileceksiniz.  Hem hobi hem de sağlıklı beslenme açısından gerekli bilgileri edindikten sonra uygun bir balkona da sahipseniz kendi manavınızı yapabilirsiniz.

Yurt dışına baktığımız zaman artık balkon bahçeciliği yerini çatı bahçeciliğine devretmiş durumda. Balkon bahçeciliğinde güzel olan kendi gıdanızı kendiniz üretiyor olmanız.

Balkon yetiştiriciliğinde bazı önemli meyve ve sebzeler.

  • Patates
  • Taze soğan
  • Nane
  • Maydonoz
35 defa okundu

Leave a Reply