Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Biber Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmeyenler

Biber Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmeyenler

Biber bitkisi domates ile aynı familyadandır. Biberin anavatanı tropikal Amerika olduğu kabul edilmekte ve dünyaya da buradan yayıldığı düşünülmektedir. Bitkilerin botanik özellikleri; kök, gövde ve yapraklar ile çiçek ve tohum şeklinde ayrılmaktadır. Başlangıçta kazık kök iken daha sonradan köklerin çıkması ile bütünlüğünü tamamlamış olacaktır. Soğuk sera topraklarından kökler derine inmezler. Biberlerin beslenme ve insan sağlığı yönünden çok faydası bulunmaktadır. Bu biberler; A ve C vitaminlerince zengin, düşük kalorili olan biberler taze, pişmiş, konserve şeklinde kullanılabilmektedir.

Biberlerin faydalarından kısaca bahsetmek gerekir ise; Mide algısını artırarak iştah açmaktadır. Sinir, mide ve salgı bezlerine iyi gelmektedir. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırmaktadır. Çok iyi bir idrar söktürücüdür. Adale ağrısını hafifletirken, romatizmalara da iyi gelmektedir. Şimdi ise sizlere 100 gram taze biberin içinde ki besin değerlerinden bahsedelim.

İçindekiler Oranları
Protein 1,5 g.
Yağ 1,1 g.
Karbonhidrat 5,4 g.
Demir 0,88 mg.
Fosfor 15 mg.
Kalsiyum 4mg.
Vitamin A 338 IU
Vitamin B1 0,053 mg.
Vitamin B2 0,035 mg.
Vitamin B6 0,303 mg.
Vitamin C 111,4 mg.
Kalori 38

Biberin Ekolojik İstekleri Nelerdir?

Sıcak ve ılık iklim sebzesi olan biber; ılık iklimlerde tek yıllık sıcak iklimlerde ise birkaç yıllık olmaktadır. Biber yetiştirme periyodunun erken devrinde daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır. Vejetasyon sürecinde sıcaklığın derece olması gerekmektedir. Optimum yani normal koşullardaki sıcaklık isteği ise 18 ile 26 derece arası olmaktadır. Biberler 15 derece’nin altında ve 32 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda zarar görmekte bu neden ile alınan verim düşük olmaktadır.

Biberlerde acılığı artıran faktör ise yüksek sıcaklıktır. Donlara karşı oldukça hassas olan biberler, yetişme dönemlerinde sıcaklığın sıfırın altına düştüğü zamanlarda tamamen ölürler. Toprak neminin fazla besin maddelerince yeterli hava sıcaklığının 24-26 derece olduğu zamanlarda iyi gelişme göstermektedir.ışığı çok seven biber bitkileri gün uzunluğuna karşı duyarsız kalmaktadır.

Toprak isteği bakımından domates ve patlıcana göre daha seçici olan biberler organik maddeler bakımından zengindir. Kumlu-tınlı topraklar ise erkencilik sağlamaktadır.

Biber Üretimi

Biber açıkta ve örtü altında fide yetiştirilerek yahut direkt yerine ekim yapılarak üretilir ama iyi bir yetiştiricilik için ekim ve dikimden evvel toprağın havalandırılması gerekmektedir. Toprağın havalandırılması için bir takım alet edevat kullanmanız gerekiyor. Şayet bu ürünler yok ise satılık tarım makineleri edinerek bu işe başlanmanız daha sağlıklı olacaktır. Toprak hazırlığında biberin yetiştirileceği tarla, sonbaharda derince sürülmektedir. Gübreleme yapılmadan önce ise toprak analizini yaptırmak gerekir. Toprak analizi sonucunda toprağınızın istediği özelliklere sahip gübrelendirme uygulanmalıdır. Biberlerde düz alana dikimden ziyade sırta dikim yapılması daha uygundur.

Biber dikim yerlerini belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Bölgenize en uygun biberi seçmeli ve serada mı yoksa tarlada mı yetiştiricilik yapacaksınız ona da karar verdikten sonra alan belirleyebilirsiniz. Şayet örtü altı yetiştiriciliği yapacaksanız yetiştirme alanının üzerini uygun materyal ile yani cam yahut plastik ile kapatınız.

Daha sonra atmanız gereken adım toprak seçiminizi yapmanızdır. Elinizde tarla yok ve biber yetiştiriciliği için bir satılık tarla almak istiyorsanız biberin yetişmesi için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Daha sonra toprağınızı analize göndermeli ve bu sayede ihtiyaç duyduğu gübre ihtiyacını temin edebilirsiniz. Dikim zamanı, dikim aralıklarını belirleyerek dikimi gerçekleştirmelisiniz. Dikimi ürünü çıkarmak istediğiniz zamana göre yapmalısınız. Dikmiş olduğunuz fideleri toprak ile kapatarak kuvvetlice üzerine bastırınız.

Son olarak can suyunu veriniz. Can suyu için sulama sistemi kurabilirsiniz. Sulama sistemleri ile birlikte hem su tasarrufu sağlanacak hem de ürünler daha verimli yetişecektir. Can suyunu verirken köklerin açılmamasına dikkat ediniz. Sizlerde biber yetiştirme düşüncesi içinde iseniz bahsettiğimiz özelliklere dikkat etmelisiniz. Sağlık ve sevgi ile yetiştireceğiniz nice ürünlere.

 

 

111 defa okundu

Leave a Reply