Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Bitki Hastalıkları ve Haşerelerle Mücadele

Bitki Hastalıkları ve Haşerelerle Mücadele

 

Tarla içersinde yer alan haşereler ve hastalıklı bitkiler ürünler için çok büyük tehdit oluşturmaktadır. Uzun çabalar sonrası elde ettiğiniz ürünlerin ziyan olmaması adına haşere ve hastalıklı bitkilere karşı önlem almak gerekir. Kimyasal madde kullanımı tartışmaları devam etmektedir. Kimi firmalar ve uzmanlar kimyasal kullanımını önerirken çoğu uzman ise bu durumla doğal yöntemler kullanarak mücadele edilmesi gerektiğini belirtir.

Sürdürülebilir tarım uygulamalarının devam ettirilebilmesi adına doğal mücadele yöntemleri çok daha iyidir. Bu yöntemlere entegre haşere ve doğal haşere yöntemi adı verilir. Bu uygulama sayesinde haşereler gider, yabani otlar ve toprak dengede tutulmuş olunur. Doğal haşere yöntemiyle bitki hastalıkları sorunları ve haşere sorunu ortadan kaldırılır. Kimyasal madde kullanımına göre çok daha sağlıklıdır tarladan elde ettiğiniz ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kimyasal ürün kullanırken sadece haşere ve zararlı bitkileri değil ürünlerinizi de etkilemiş olursunuz bu yüzden de güvenilir ürün konusunda sıkıntı yaşarsınız. Sizin yapmanız gereken doğal yöntemlerle sağlıklı toprak oluşturmaktır. Haşere ve zararlı bitkilere yönelik olarak dirençli tohum kullanmanız da çok önemlidir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken durumda bitkiler ve diktiğiniz ürünler arasında uygun aralık olmasıdır.

Bitkilerin çok sık aralıkla dikilmesi bitkilere ulaşan havayı ve güneş kısıtlar bu da hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bitkiler arasındaki aranın çok olması da toprağın verimini düşürür kurumasına neden olur.

 

19 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply