Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Bitki Hastalıklarına Karşı Mücadele

Bitki Hastalıklarına Karşı Mücadele

Tarla içersinde bitki hastalıklarını bitkilerde meydana gelen renk değişiklikleri ve bitkilerdeki aşırı büyüme sonrasında fark edebilirsiniz. Bitkilerin hastalıkların erken fark edilmesi çok önemlidir. Yayılmadan kısa süre içersinde önlem almak gerekir. Bitki hastalıkları mantar, bakteri, virüs gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Bu hastalıklara karşı doğal yöntemlerle mücadele etmeniz en doğru olandır. Tarlanızda bitki hastalıklarına karşı en iyi alınacak önlem toprağınızı korumanız ve sürdürülebilir tarım yönteminin devamını sağlamanızdır. Herhangi bir hastalık ürününüze bulaşabilir ve diğer ürünleri de etkileyebilir. Hasta bitkiler ya da zararlı haşereler ürününüzü tamamen yok eder ya da çok büyük zararlar verir. Tarlanızda hastalıklı bitkileri fark ettiğiniz anda hemen o bitkileri söküp yakmanız gerekmektedir. Hastalıklı bitkilere karşı kompost uygulamasını yapmanız yetersiz kalır çünkü bazı bitki türleri bu uygulamaya karşı dirençlidir. Tarlanızdaki hastalıklı bitkileri yok ederken kullandığınız malzemeleri tekrar kullanmayın ve bunları bir an önce yok edin. Hastalıklı bitkilere müdahale ettiğiniz alet ve edevatlar, üzerinizdeki kıyafetler ve diğer araç gereçler sağlık bitkilere ya da ürünlere temas ederse onlarından hastalanmasına ve bozulmasına neden olur. Zararlı bitkilerle mücadele öncesinde elinizde bulunan her şeyi mutlaka sabunluk ılık suyla yıkayın.

Tarla içerinde üreyen hastalılık bitkilerin genel olarak kaynağı ürünleri emen zararlı haşerelerdir bunlar genellikle özsu emici böcekler olur. Bu böceklere karşıda doğal yöntemlerle mücadele etmeniz gerekir.

 

44 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply