Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Brokoli Bitkisi Hakkında Bilgi

Brokoli Bitkisi Hakkında Bilgi

Brokoli bitkisi protein ve karbonhidrat, A ve C vitamini içeriği ile insan sağlığı açısından besin değerinin yüksek olması nedeniyle ve düşük kalori içermesinden dolayı yaklaşık olarak 10 yıldan beri ülkemizde sıklıkla üretilmeye başlandı.

Brokoli Yetiştiriciliği

Ülkemizde yaklaşık olarak 18 bin dekarda 30 ton brokoli üretimi yapılmakta İzmir ise bu miktarın % 10′ unu karşılıyor bu da yaklaşık olarak 1700 dekar alanda 3200 ton üretim yapıyor. Torbalı ise 918 ton brokoli üretimi ile İzmir’ in en çok brokoli üreten ilçesi.

Brokoli Nasıl Bir Bitki?

Ülkemizde yetiştirilen kışlık sebzelerden birisi olan brokoli birçok yerde karnı bahara benzetilmekte hatta karnı baharın azmanı olarak adlandırılmaktadır. Morfolojik olarak ta çoğu özelliği karnı bahar familyasının özelliklerine benzemektedir. Karnı baharın köküne baktığınız zaman fide olarak yetiştirildiği için kazı kökleri kaybolmuş oluyor ve toprağa yakın yerlerde saçak kökler oluşmuş oluyor. Gövdeye baktığınız da yapraklar gövdeye aralıklarla dizilmiş oluyor ve yapraklar kalın sağlı ve oval şeklinde oluyor. Gövdenin sonunda ise olgunlaşmamış çiçek tomurcuklarının bulunduğu yani sebze olarak değerlendirilen kısmı olan taç kısmı vardır. Brokolide hasat olgunluğuna dikkat etmek gerekiyor çünkü eğer zamanı geçerde çiçekler açılırsa yenilen kısım odunlaşacağı için lezzeti de tamamen kaybolacaktır. Bu nedenle çiçekler açılmadan hasat olgunluğuna tam olarak ulaştığında hasat edilmesi gerekiyor. Hasat yaparken brokolinin baş kısmının yaklaşık 7-8 cm altından kesebilirsiniz dikkat etmeniz gereken şey başının sık olması gerekiyor yani gevşek olmaması lazım.

25 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply