Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Brokoli’nin Yetiştirme Dönemleri Nelerdir?

Brokoli’nin Yetiştirme Dönemleri Nelerdir?

Brokoli fide olarak yetiştirildiği için önce fide elde etme dönemi vardır. Bu bölge ve yörelere göre değişmekle beraber genellikle fideliklerde yetiştirildiği için yaklaşık olarak 28-32 gün arasında fide haline gelir. Fide haline gelen bitkiler ekilecekleri esas yerlere getirilirler. Dikilme işlemleri temmuz 15 ile ekim 15 arasındaki periyod’da tarlalara ekilebilir.

Şu an ki yapılan üretimlerin tamamına yakın bir kısmı hatta tamamı hibrit tohumlarla gerçekleşmektedir.

Brokoli Çeşitleri

Birçok brokoli çeşidi vardır. Bölgelere göre değişik firmaların değişik çeşitleri vardır ancak genellikle erkencilik durumuna göre 90 günlük denilen çeşitler kullanılmaktadır.

Brokoli karnı bahar ve lahanalara göre aslında toprak ve sıcaklık yönünden çok daha az seçicidir soğuğa dayanımı fazladır ama yine de çok soğuk rüzgarları olan yerlerde tesis edilmemelidir. sıcaklık durumlarından bahsedecek olursak en iyi gelişme sıcaklığı 17-20  derece aralığındadır. En yüksek ise 24 dereceye dayanabilmektedir. Yazın son dönemlerinde ortalama sıcaklık 20 dereceyi geçerse ekonomik bir brokoli yetiştiriciliği meydana gelmez çünkü fazla güneş ve sıcak çiçek tomurcuklarının olumlu yönde gelişmesini engeller ve baş kısmının gevşek olmasına neden olur bu da pazar kalitesini düşüren etmenlerden birisidir bunları önlemek için daha erkenci çeşitler kullanılabilir.

Brokoli’ de Hasat Saati Ne Zamandır?

Brokoli’ de hasat için herhangi bir saat sınırlaması yoktur normal bir hasat gününde sabahtan akşama kadar yapılabilir burada dikkat edilmesi gereken şudur. Donum riski fazla olan yerlerde hasat sırasında çürümeler meydana gelebilir.

48 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply