Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Budama Aletlerinin Temizlenmesi Nasıl Olur?

Budama Aletlerinin Temizlenmesi Nasıl Olur?

Meyve ağaçlarının budanması sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de budama sırasında kullanılan alet ve ekipmanların temizliğidir. Meyve ağaçlarında görülen uç kurutan ateş yanıklığı ve dal kanseri gibi bazı hastalıklar budama sırasında kullanılan alet ve ekipmanlarla yayılmakta ve önemli ölçüde maddi kayıplara neden olmaktadır.

Hastalıkların yayılmasını önlemek için budamaya başlamadan önce hastalıklı ağaçlar tespit edilmeli ve bu ağaçlar en son budanmalıdır. Budama işlemi esnasında daha fazla yara dokusu oluşturmamak adına kullanılan aletler dalın tipine ve sertliğine uygun olarak keskin olmalıdır. Hastalıkların yayılmasını önlemek için budama sırasında ağaçtan ağaca geçerken budama makasları ve testereler diğer aletler mutlaka dezenfektan sıvıyla temizlenmeleridir. piyasa da dezenfektan olarak kullanılan bir çok madde ve solüsyon bulmak mümkün ancak kolaylıkla bulunan ve piyasada ticari olarak satılan çamaşır suyunu dezenfektan olarak ta kullanabilirsiniz.

Dezenfektan solüsyon hazırlamak için 4–5 litre suya 1 litre çamaşır suyu karıştırmak yeterli olmaktadır. Budama sırasında kullanılan alet ve ekipmanlar hazırlanan bu sıvıda en az bir dakika bekletilmelidir. hazırlanan dezenfektan sıvının dökülmesine karşı ya da kolay kullanımı açısından üzeri açık kova yerine kutularda kullanılabilir. budama alet ve ekipmanların temizliği ilaçlarınıza hastalık bulaşmama adına büyük önem taşımaktadır. unutulmamalıdır ki bazen çok ufak tedbirler büyük kayıpların önüne geçer.

20 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply