Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Buğday Ekimi Nasıl Yapılır?

Buğday Ekimi Nasıl Yapılır?

Buğday insan beslenmesinde kullanılan kültür bitkileri arasında dünyada ekiliş ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır. Tek yıllık bir bitki olup her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişebilecek adaptasyon kabiliyetine sahiptir. Buğday temel gıda maddesi olduğu gibi besleme değeri başta olmak üzere saklama ve işlemesindeki kolaylıklar nedeniyle bir çok ülkenin temel besini durumundadır.

Buğday ürününden elde edilen un bulgur makarna nişasta insan beslenmesinde buğday bitkisinin sapları ise kağıt karton sanayinde ve hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır bu nedenle gerek dünyada gerekse ülkemizde özellikle buğday üretiminde herhangi bir azalma olduğunda ekmek fiyatları veya undan yapılan gıdaların fiyatları doğrudan yükselebilir. Bu nedenle her ülkenin buğday üretimi açısından yeterli olması ve stoklarında yeterince buğday bulundurması stratejik olarak önem arzetmektedir. Türkiye’deki tarım alanlarının yaklaşık olarak üçte biri buğday üretimine ayrılmakta ve yıllık üretim yaklaşık 20 milyon ton civarında gerçekleşmektedir. Türkiye’deki her 4 çiftçiden üçünün buğday yetiştirdiği de düşünülürse buğdayın ekonomik açıdan olduğu kadar sosyal açıdanda taşıdığı önem daha iyi anlaşılır.

BUĞDAYIN İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ

Buğday geniş bir adaptasyon yeteneğine sahip olmasına rağmen fazla sıcaklardan ve nemden hoşlanmayan bir serin iklim tahılıdır. Özellikle gelişiminin ilk dönemlerinde çimlenme ve kardeşlenme dönemlerinde sıcaklığın 5-10 santigrat derece nemin ise % 60′ ın üzerinde olmaması yeterlidir. Gelişme dönemine uygun olarak dağılmış 500 mm yağış maksimum verim için yeterlidir. Buğday değişik tip topraklarda yetişebilen bir bitkidir. Verimsiz kraç topraklarda ve verimli alanlarında yetiştirilebilen bir çok buğday çeşidi vardır. Bununla birlikte buğday için en uygun topraklar derin çilli tınlı topraklardır.

62 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply