Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Büyük Sera Üreticileri Ürünlerini İç Piyasaya Vermedi

Büyük Sera Üreticileri Ürünlerini İç Piyasaya Vermedi

TÜİK yılbaşından hemen önce Türkiye’nin 2015 yılındaki bitkisel üretim rakamlarını açıkladı burada baktığınız zaman sebze üretimi yaklaşık olarak 30 milyon ton civarında meyve üretimimiz ise 18 milyon ton civarında yani yaklaşık olarak 48 milyon ton toplam bir üretimimiz var. Bu üretiminde % 20′ si daha tezgâha gitmeden veya ihraç edilmeden tamamen çöp oluyor. %5′ i de ortalama olarak söylüyorum ihraç ediliyor.

Rusya krizi önemli bir krizdi bazı ürünler için özellikle ihracatın yeni başladığı ve yoğun olduğu bir dönemdi bu nedenle de Rusya kriziyle birlikte bu ürünlerin önemli bir bölümünün iç pazara sunulacağı dolayısıyla fiyatlarında düşeceği beklentisi vardı fakat böyle olmadı özellikle 4-5-6 aralık tarihlerinde yani krizin en yoğun olduğu dönemde Türkiye’ deki 10 büyük modern sera üreticisi bir karar aldı ve biz ürünlerimizi iç piyasaya vermeyeceği bu önemli çünkü bu firmalara aynı zamanda en çok ihracat yapan büyük oranda ihracatla çalışan firmalar dolayısıyla ihracata giden ürünler iç piyasaya girmedi.

Böylece Rusya’dan dönen veya ihraç edilemeyen ürünlerin önemli bölümü Avrupa ve diğer balkan ülkelerine satıldı ve fiyatlarda indirim gerçekleşmedi. Fiyatların artması da artık ülkemizde iyiden iyiye gelenek haline geldi ve psikolojik olarak eklenir oldu. Yani kar düştüğü anda ticaret zorlaşınca fiyatlarda otomatik olarak bir artışa geçiyor diyebiliriz

41 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply