Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Çarşı Pazarda Pahalılık Sürüyor

Çarşı Pazarda Pahalılık Sürüyor

Uçak krizinin ardından Rusya’ya ihracatın durmasıyla yaş sebze ve meyve fiyatlarında düşüş bekleniyordu ancak şu ana kadar halen bir düşüş yaşanmadı. Aksine etiketlerdeki fiyatlar aldı başını gitti. Uzmanlara göre bu durumun faili stokçular.

Zam dalgası en çok sebze fiyatlarını vurdu ve bu oranda hiçte küçümsenecek ölçüde değil yaklaşık olarak % 40. Sivri biber 12, domates 8, salatalık 4, patlıcan ve kabağın kilosu 5 tl oldu. Zammın nedeni ise Rusya krizi değil stokçular.

Yaş meyve ve sebze Türkiye’ye anca yetiyor. Rusya’ dan da bu malları geri dönmesi fiyatta bir değişiklik yaratmaması normaldi. Zammın nedenine gelecek olursak. Zam sürekli geliyor çünkü piyasayı elinde tutan orgopoller var yani önceden malı alıyorlar kapatıyorlar vs. Bunlar tarım piyasasında on yıllardır bulunan insanlar ve bunlarda öyle jet sosyetede olan insanlar değiller ancak bunlar çok uzun süredir Türkiye’ deki tarım piyasasını ellerinde tutuyorlar.

Bu durumdan ise ne üretici memnun ne de tüketici uzmanlara göre devletin stokçulara ve aracılara acil müdahale etmesi gerek.

İşin tuhaf olan tarafı ise şu dünya’ da sebze ve meyve fiyatları düşüyor Türkiye’ de niye artıyor. Bu bize gösteriyor ki burada haksız bir kazanç var ve bunu kimin kontrol etmesi lazım tabiî ki de devletin.

Bakalım bu süreç sonunda bizi neler karşılayacak yeniden sebze meyve fiyatları bir düşüş içerisine girecek mi? Şimdi bu vatandaşın en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor.

34 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply