Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 9 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Çiftçiye Büyükbaş Tuzağı

Çiftçiye Büyükbaş Tuzağı

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin ne kadar uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu bilmeyen yoktur uzun yıllar boyunca emek verirsiniz ve onları yağmurdan çamurdan sıcaktan hastalıktan kısacası olumsuz ne varsa ondan uzak tutmaya çalışırsınız bu süreçte oldukça meşakatli ve yorucudur. Hal böyle olunca da özenle büyüttüğünüz büyükbaş hayvanlarınıza bir zarar geldiği zamanda direk olarak etkilenir ve adeta damdan düşmüş gibi olursunuz. İşte aynen Tokat’ ta da köylüler damdan düşmüş gibi oldular. Hiç beklemedikleri bir anda güvendikleri kişiler tarafından hayvanları ellerinden alındı.

Dolandırıcılar tokatta köylülerin 2 trilyonluk büyükbaş hayvanlarını dolandırdılar.İddiaya göre dolandırıcılar 1 yıl boyunca tokat’a gidip geldiler büyük paralar da ödeyip binlerce büyükbaş hayvan satın aldılar. Ancak tüm bu yaşananlar planın bir parçasıydı ama ilk önce köylünün güvenini kazanmaktı. Güven kazandıktan sonra belli aralıklarla çek ve senetle ödeme yapıldı. Çeklerde o zamana kadar hiç bir sorun çıkmadı taki birinci senenin donunda o büyük vurgun yapılana kadar.

Mağdurlar dolandırıcıları yakalayabilmek adına İstanbul’ a geldiler. 5 aydır ise İstanbul’ da didik, didik dolandırıcıları arıyorlar ama polis yaptığı bir operasyonla dolandırıcıları yakaladı. İddiaya göre dolandırılanlar yalnızca tokat deliği Erzurum ve Kars başta olmak üzere doğu illerinde yüzlerce kişiyi mağdur etti. Asayiş şube müdürlüğü büro amirliği özel bir çalışma başlattı ve çemberi daraltarak dolandırıcıları yakaladılar. Mağdurların yalnızca iki milyon lira zararları yok dolandırıcıların çekleri her gün düzenli ödenince onlarda başkalarına kefil oldular ve bu nedenle de ellerinde ne varsa hepsi kayıp gitti. İstanbul emniyeti ve Tarım bakanlığı bu gibi durumlara uğramamak adına çiftçileri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

 

22 defa okundu

Leave a Reply