Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Çiftlik Ürünlerini Pazarlama – Yerel Pazarlar

Çiftlik Ürünlerini Pazarlama – Yerel Pazarlar

Çiftçilik günümüzün en zor meslekleri arasında yer almaktadır. Çiftçinin yetiştirdiği ürünün karşılığını alamaması da işi daha bir zor hale getirmiştir. Artan maliyetler çiftçilik yapanların sayısı azaltmış tarım arazilerinin binalara tahsis edilmesine neden olmuştur. Halbuki çağımızda en önemli mesleklerden birisi haline gelmelidir çiftçilik.

Piyasa organik ürün bulmak gün geçtikçe zorlaşmış kimyasal gıdalar, hazır gıdalar tüm şehirleri kuşatmış durumdadır. İnsan sağlığını tehdit eden gıdalar düşük maliyetle üretilip seri halde piyasa sürüldükçe çiftçilik önem kaybetmeye devam edecektir. Çiftinin en büyük sorunlarından birisi de pazarlamadır yetiştirilen ürünler tek elden tüketiciye ulaşmadığı için çiftçinin ürünleri çok ucuza gitmektedir. Tarım ürünlerinin satışından parayı kazanan her zaman aracılar olmuştur çiftçi ne kadar mücadele etse de hak ettiğini hiçbir zaman alamamıştır. Çiftinin elindeki ürünleri satması için güvenli pazarlara, ulaşıma ve uğraşmaya değer fiyatlandırmalara ihtiyaç vardır. Bu durumun bu şekilde olabilmesi de devletin tarım politikalarına bağlıdır. Serbest piyasa anlayışı çiftçiye zarar vermekte herkes kafasına göre bir fiyat belirlemektedir. Hiçbir iş yapmayan aracılar en yüksek kazançları elde ederken işin zor kısmını yapan çiftçiler pastadan en düşük geliri almaktadır.

Çiftçilerin iyi gelirler elde edebilmesi için direk çiftçiden ürün temin edilmeli ve yerel ve uluslar arası pazarlara sunulmalıdır. Aksi takdirde çiftçilik gün geçtikçe azalacak ürünlerin fiyatları artacak ve organik ürün bulmak imkansız hale gelecektir.

 

 

 

33 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply