Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Çin’den Türk Kirazına Tam Destek

Çin’den Türk Kirazına Tam Destek

Üretim alanları ve paketleme tesislerinde incelemelerde bulunan Çin heyeti, ayrıca kirazın toplanması, nakliyesi, soğutulması, depolanması, kalıntı raporları, paketlenmesi bölümlerini de gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Türk kirazı Çinli heyetten tam not aldı. Çinli yetkililer, Türkiye’de yaptıkları görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini, Türkiye’nin dünyanın en büyük kiraz üreticisi olarak dikkat çektiğini dile getirdiler.

İnceleme sonuçlarını rapor ederek çalışmalarını bu yönde yapacaklarını belirten heyet yetkilileri, daha sonra Mersin’e gelerek AKİB’de Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Kavak ile bir toplantı gerçekleştirdi. Kavak, toplantıda Çin ve Türkiye arasında köklü bir geçmiş olduğundan dolayı sadece ticaret değil, dostluk ilişkilerinin de gelişmesi gerektiğini söyledi. Gıda güvenliğine büyük önem verdiklerini vurgulayan Kavak, bu konuda büyük aşama kaydettiklerinin altını çizdi.

Heyet daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mersin Zirai Karantina Bölge Müdürlüğü’nde Başkan Kavak ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk ile birlikte değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıda Çinli yetkililer, üretim alanı ve paketleme tesislerini beğendiklerini ve Türk kirazını Çin pazarında görmekten, ileriki dönemde Çin Halk Cumhuriyeti’nin kiraz ihtiyacının Türkiye’deki üreticilerden karşılanmasından memnuniyet duyacaklarını kaydettiler.

AKİB’in açıklamasında Çin ile ihracatın artması için üreticiler de uyarılarak, “Üreticilerimizin Türkiye’de üretimi yapılan üzüm, kiraz, nar, narenciye, kayısı, erik, domates, incir gibi tüm yaş sebze ve meyveleri de kapsayan bu protokolde belirtilen şartlar doğrultusunda ürün yetiştirmeye özen göstermeleri gerekmektedir” denildi.

29 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply