Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Damızlık Koç Seçimi Nasıl Olmalı?

Damızlık Koç Seçimi Nasıl Olmalı?

Koyunların verim denetimleri ile saptanan verimlerin yazılması ve soy izlenmesi için özel defterler ya da kartlar düzenlenir. İşte aşım kartaları da bunlardan bir tanesidir. İsterseniz damızlık koç seçimi sırasında izlenen yol hakkında detaylı bir şekilde göz atalım. Çünkü damızlık koç seçimi gerçek anlamda profesyonellik isteyen ve dikkat edilmesi gereken konular arasında gelmektedir.

 Aşım Kayıtlarına Göre Koç Seçimi

Aşım ya da koç katımında kullanılan koçun hangi dişileri aştığını, kaç defa aştığını, koyunların kuzulama tarihlerini ve yavru sayılarını ve sonuçlarını kayıt etmeğe yarayan bir karttır. Bu karttan yararlanarak koyunların döl verim düzeyleri saptanır. Kartta aşım yapan koçun kulak numarası, ırkı, yaşı ya da doğum tarihi, aşım yılı ve şekli, aşım başlangıç tarihi ve sonu işaretlenir. Aşım kartlarına göre yapılacak koç seçiminde bu saydıklarımız oldukça önemlidir. ancak bununla da sınırlı kalmaz ve fiziksel özelliklerine göre koç seçimi de gerçekleştirilebilir. Aşağıda fiziksel özelliklerine göre koç seçimi nasıl yapacağınız detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

 Fiziksel Özelliklerine Göre Koç Seçimi

Seçilecek koç kuvvetli ve sağlıklı olmalı, ırkın bütün özelliklerini göstermeli, canlı parlak bakışlı ve hareketli olmalıdır, yumurtalıklar torbaya inmiş olmalıdır, koçlar tek testisli olmamalıdır. Yapağısı kendi ırkının özelliklerini taşımalı, yapağıda alacalıklar olmamalıdır. Bacaklar kısa ve düzgün olmalıdır. Ayaklar yere düzgün basmalı. Sağrısına basıldığında çömelmelidir. Koçların sperma muayeneleri yaptırılarak sperma özellikleri iyi olanlar seçilmelidir. Ergin bir koç iyi beslendiğinde ortalama 35-40 koyuna aşabilmektedir

224 defa okundu

Leave a Reply