Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Damızlık koyun seçimi nasıl olmalıdır?

Damızlık koyun seçimi nasıl olmalıdır?

Sürü içerisinde verimi yüksek hayvanların barındırılması amacıyla, yüksek verimli koyunları sürüde tutup düşük verimli işe yaramayan koyunların sürüden çıkarılmasına koyunlarda damızlık seçimi denir.

Bunu yapabilmek için sürüde yüksek verimli hayvanı bilmek, tespit etmek ya da tanımak gerekir. Yetiştiriciler ister yerli ırk, ister yüksek verimli yabancı ırklar ya da melez ırk yetiştirsin sürü içerisinde damızlık seçimi yaparak sürüyü en yüksek verim alacak hale getirmelidir. Bu noktada damızlık seçimi nasıl ve zaman yapılır bunları bilmek ve uygulayabilmek kaliteli koyun yetiştiriciliğinin olmazsa olmazıdır.

Yıl içerisinde sürüye; doğumda, toklu katımında, kırkım zamanında ve koç katımında olmak üzere en az 2 kere damızlık seçimi yapılmalıdır. Halk tabiri ile koyunculukta temel amaç en az masraf ile yüksek verim almak olmalıdır.

Ülkemizde maalesef doğumdan sonra yetişen dişi toklular tamamı ile damızlık olarak sürüye salınmaktadır fakat sadece sakatlar, kısırlar, tek veya iki memesi körler ve çok yaşlılar sürüden ayıklanırlar. Bu yöntem tamamen yanlıştır ve kesinlikle damızlık seçimi değildir.  Yetiştiricilerin gelir ve kar oranını arttırmak amacıyla yaptığı bu uygulama kesinlikle yanlıştır. Ülkemizde yetiştiricilerin büyük çoğunluğu geliri arttırmak amacıyla sürüdeki koyun sayısını arttırma yoluna giderler fakat iş yükü ve masraf büyük oranda arttığı için kar oranı da bir o kadar düşmektedir. Ayrıca bilinçsiz ve kalitesiz sürü arttırımının otlak ve meraların kapasitesinden fazla kullanılmasına ve bunun sonucunda deforme olmasına sebebiyet vermektedir.

Koyun başına verimi arttırmak amacıyla dişi tokluların sürüye salınmasından sonra gözlem yapılarak yetersiz olanların sürüden ayrılması gerekir. Peki bu ayrım nasıl yapılmalı?

Damızlık olarak kullanılacak hayvanın mutlaka sağlıklı vücut yapısına sahip olması gerekir. Vücut yapısı düzgün hayvanın bakışları canlı, derisi parlak ve elastik, hareketleri normal olmalıdır.

Damızlık olarak seçilecek hayvanın derisi pembe olmalıdır. Sağlıksız hayvanlarda deri soluk ve mavimsi görünür.

Seçim yapılacak koyunların kemik yapıları çok kalın olmamalıdır. Kemik oranı yüksek koyunlarda hem süt hem de etçil ırk için dezavantajlıdır. Bunun nedeni büyük ve kaba görünümlü kemik yapısına sahip hayvanlarda yem verimi düşük olur. Hayvan tükettiği yem miktarı aynı iken et ya da süt verimi düşük olur.

Baş yapısı ırk ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Büyük ve kaba görünümlü bir baş tercih edilmemelidir.  Büyük ve kaba görünümlü bir baş kemik yapısının da kaba olduğunu gösterir. Sütçü koyunlarda baş uzun ve ince yapılı olmalıdır. Etçil ırklarda ise baş zarif ve burun ucuna doğru daralmalıdır. Çok fazla ince ve uzunca başı olan hayvanlarda tercih edilmemelidir bu tarz hayvanlarda genelde bünye zayıftır.

Sırt yapısının düz ve sağlam olması gerekir. Aşırı yaşlı, çok yavru vermiş ve sağlıksız koyunların sırt yapısı çökük olur.

Damızlık olarak seçilecek hayvanın tırnak yapısı da önemlidir. Koyunların beslenebilmesi için uzun mesafeler yürümesi gerekir. Yürümesine engel oluşturabilecek tırnak yapısı bozuk, dar ve eğri olan hayvanlar damızlık olarak seçilmemelidir. En önemlisi ise bulunduğunuz coğrafi koşullara uygun seçimler yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki sürü ne kadar büyükse kar o kadar artar inanışı tamamen yanlıştır önemli olan koyun başına verimliliğin arttırılmasıdır bu yüzden damızlık seçimi çok önemlidir.

 

 

 

39 defa okundu

Leave a Reply