Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 17 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Ayçiçeği Bitkisi Hakkında Bilgi

Ayçiçeği Bitkisi Hakkında Bilgi
admin
  • On 5 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

Yüzünü her daim güneşe dönen güneşin doğuşu ile uyanıp batışı ile başını öne eğen bir çiçek. Çekirdeği sohbetlerin yağı sofraların güzelliği sanat eserlerinin vazgeçilmesi o sayısız faydası ve hayatın için sızmış bin bir kullanım alanıyla ayçiçeği bir diğer adıyla günebakan.

Ayçiçeği helotropizm yani ışığa yönelme gösteren bir bitkidir sabah güneş doğduğunda çiçek tarlasının yönü tamamen doğuya doğru bakar gün içerisinde de güneşi takip ederek günün sonunda güneş batarken tamamen yüzünü batıya dönmüş olur. Bu bitkiye bu yüzden günebakan ismi verilmiştir.

Ayçiçeği bitkisinin ana vatanı orta Amerika amerikanın keşfinden sonra Amerika’dan geriye dönen denizciler muhtemelen de İspanyollar ay çiçeği tohumlarını Avrupa’ya getirir böylece güneşe aşık olan bu bitkinin tohumlarını önce Avrupa’ya sonra da bütün dünyaya yayılmış olur.

Kuzey Amerika yerlileri bu bitkinin yağından güzellik amacıyla faydalanıyorlarmış yağı saçlarının diplerine sürüyorlarmış nemlendirmek için ayrıca bu bitkinin köklerinden ilaç olarak ta faydalanıyorlarmış.
Bu nebi şahsına münhasır olan çiçekten nasıl faydalanılacağını uzunca bir dönem insanoğlu keşfedemez ancak onun güneşin doğuşu ile uyanıp batışı ile hayata küsen hali mutlaka onu gören herkesi etkiler.

Ayçiçeği bitkisinin güneşi takip etme özelliğinden dolayı inkalar ayçiçeğini kutsal olarak kabul etmişler ve tapınaklarını süslemede faydalanmışlardır. Güneşi takip eden hareketi ve güzelliği ile dikkat çeken bu diğer çiçeklere göre büyük olan bitki 1700 ‘ lü yıllara kadar Avrupa’ da sadece bir süs bitkisi olarak ekilir 17,yy. İkinci yarısından sonra da yağı elde edilmiş ve ilk olarak kurutucu özelliği ile boya ve deri sanayinde endüstriyel olarak kullanılmıştır. İnsan gıdası olarak kullanımı ise sadece 70 yıl öncesine dayanır.

61 defa okundu

Leave a Reply