Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Bal Üreticisi Çin Türkiye’den Bal İstiyor

Bal Üreticisi Çin Türkiye’den Bal İstiyor

Türkiye yıl boyunca yaklaşık olarak yüz iki bin ton bal üretimini yapıyor. Ancak bunun neredeyse iki bin ton kadar bir kısmının ihracatı yapılıyor. Ve çin’ de de bal yönünden bir kalitenin olmadığını ele alacak olursak bizim kalitemiz bu noktada biraz daha öne çıkıyor çünkü bundan önce bir çok ülke balı Çin’ den alıyordu.  Bizdeki kaliteyi fark eden Çin artık bal’ını da bizden tedarik etmek istiyor. Bu gelişmeden hareket edersek bugün yaklaşık olarak iki bin civarında olan ihracatımızın hızla yükselerek on bin tonlara ulaşması kaçınılmaz olacak zaten Türkiye’nin de hedeflediği miktar buralarda.

Bal konusunu biraz daha açarsak Türkiye bal konusunda iddiasını genellikle Avrupa ve Arap ülkelerine ihracat yaparak ilan etmişti en fazla talep buralardan geliyordu şu an ise çin’ den başlayarak dünyanın bir çok noktasından talep edilir bir hale geldi.

Dünya genelinde sekiz milyon kadar bir arı kolonisi mevcut çin ise buradan dört yüz bin ton kadarın elinde bulunduruyor. Bu zamana kadar Türkiye ise çin’ in hemen gerisinden102 bin ton’ la  geliyordu. Bugün aslında biliyoruz ki arıcılık denince büyük ihtimalle aklımıza gelen ilk şehir Ordu çünkü ülke genelinde şehir bazında bal üretimi kovan başına 18 kg’ a denk gelirken yalnızca Ordu’ dan gelen miktar ise kovan başına 30 Kg civarında. Arı yetiştiricilerine göre bura da önemli olan nokta büyük bir ihtimalle gezici arıcıların rolü.

 

34 defa okundu

Leave a Reply