Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Çiğ Süt Satışı Yasal Değil

Çiğ Süt Satışı Yasal Değil
admin
  • On 7 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

İstanbul, Ankara gibi metropollerde işlenmemiş çiğ süte talep hızla artıyor İstanbul’ a günde 300 ile 500 ton arasında çiğ süt girdiği söyleniyor. İstanbul’ un nerdeyse her mahallesinde bir sokak sütçüsüne rastlamak mümkün ancak Türkiye’ de henüz düzenleme yapılmadığı için insan sağlığı açısından çiğ yani ham sütün doğrudan tüketiciye satılması yasak.

Çiğ sütün şu an ki yönetmelikle satılması uygun görülmüyor ancak onaylı süt işletmelerinde işledikten sonra piyasaya arz edebilirsiniz. Çünkü her üründe olduğu gibi bu dönemde bir takım riskler söz konusudur burada gıda güvenirliği statüsüne sokup güvenilir bir gıda haline getirebilmek için bazı işlemlerden geçmesi gerekiyor direk gidip çiğ süt alındığında ise o piyasaya arz şekline girmiyor onlar gidip bilinçli bir şekilde aldıkları için ama bunun bu şekilde satılması şu anki mevzuatımıza göre yasal değil.

Yasak ama eski alışkanlıklar insanlığı çiğ süt almaya zorluyor çünkü türk kadını yılların verdiği alışkanlıkla yoğurt yapmak ister peynir yapmak ister tatlı yapmak ister kaymağını almak ister ancak ışıl işlem görmüş paket sütlerde bunu yapmak çok zor o yüzden insanlar çiğ süt arayışına girmiş ancak çiğ süt hijyenin şartlarda üretilmezse ve soğuk zincirle dağıtılmazsa o zaman çok tehlikeli bir gıda ürünüdür.

Bir şey eğer düzensiz bir ambalaj içerisindeyse bir de satanda çiftçi kılıklı ise bu otomatikman doğal bir ürün olarak addediliyor ancak burada çok büyük tehlikeler var bu ürün kimin tarafından üretildi sağlıklı bir hayvan mı bu hayvana su verirken acaba antibiyotik uygulandı mı ne kadar süre bu süt kontrolsüz koşullarda kaldı bunların hiç birini bilmeden o sütü satın almamak gerekir. Halbuki sütün güvenliğini oluşturan en önemli konu sütün doğru koşullarda muhafaza edilmesi.

34 defa okundu

Leave a Reply