Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hayvanlarda Bakteri Ve Virüsler

Hayvanlarda Bakteri Ve Virüsler
admin
  • On 6 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

İnsanlar kadar hayvanlarda aynı oranda bakteri, virüs ve parazit gibi tehlikelerle karşı karşıya kalıyor ancak insanlar bugün bunlara karşı mücadele yolunda pek çok çalışma yapmaya ihtiyaç duyarken hayvanlar bu enfeksiyonel hastalıklara karşı farklı korunma mekanizmaları geliştirmiş durumda.  Örneğin size somon balığını örnek gösterelim bu balıklar deniz bitlerine karşı yavruluk dönemlerinde tamamen korunmasızdır ve bu bitlerin yol açmış olduğu yaralar nedeniyle de kolaylıkla enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıyadır ancak somonlar bu soruna kendileri bir çözüm bulmuş ve çöpçü balıklarıyla bir işbirliğine giderek kendilerini temizletmişler. Burada çöpçü balığının görevi bitleri yemek olmuştur.

Ya da bir başka örnek karıncaları ele alacak olursak onlarda kendi sağlıklarını muhafaza etmek adına tek tek girişimde bulunmuyorlar tamamen toplu bir şekilde hareket ediyorlar örneğin koloni içerisinde bir karınca öldüğü zaman bir an önce cesedinin yuva dışına çıkarılması sağlanıyor.

Evet işte hayvanlar için hijyen kesinlikle bu kadar önemlidir çünkü onların insanlar gibi hastalandığı zaman bakıcısı olmayacaktır dolayısıyla kendilerine ait olan bir savunma mekanizması gelişmiştir.

Hayvanlar kendi savunma mekanizmasını geliştirmiş olsalar da buna karşın mikroorganizmalar ve bakteriler kendilerine başka bir saldırı takdiği geliştirmeyi her zaman başarmışlardır bu nedenle de büyük baş hayvan olsun küçükbaş hayvan olsun hepsinde daha öncesinde bu önlemleri almak yerinde olacaktır. Onun da sık veteriner muayenesi ile olabileceğini göz ardı etmemek gerekir.

Hayvanlarda hijyen sorunu kesinlikle büyük bir problemdir ve ilk önce onların bulunduğu alanların dezenfekte edilmesiyle gerçekleşecektir. Buna karşın mekânın sürekli bir şekilde havalandırılıyor olması da içerideki hava sirkülasyonunu doğru yönde etkileyecektir.

33 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply