Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 10 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hayvanlarda Ve Tarımda Antibiyotik Kullanımı

Hayvanlarda Ve Tarımda Antibiyotik Kullanımı
admin
  • On 12 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

Çiftliklerde antibiyotikler bir hayli fazla kullanılır hale geldi bu nedenle de artık bu kolistinlere karşı dirençli bir bakteriye de aynı zamanda meydana çıkarmış olduk. Kolitsin aslında oldukça etkili bir antibiyotik lakin artık bakterilere karşın o bile etkili olmadığından dolayı da hayvanlarda tedavi süreci de bir hayli uzamış oldu bu sayede de bir birini takip eden bir çok hastalık ve de bu hastalıkların tehlikeli yanları ise hayvanlardan insanlara geçebileceği riski.  Artık bu andan itibaren gerek tarımsal ürünlerde gerekse hayvan üretiminde antibiyotiklerden de uzak durmak en doğru seçim olacak. Evet antibiyotiksiz ürün üretici için aynı zamanda maddi bir külfet ancak bunun diğer nesilleri de düşünmek adına önemi oldukça büyük. Tarım ve hayancılıkta antibiyotik kullanımının takibi de artık git dide güçleşmiş durumda bu nedenle de yapılan deneylerin doğruluk derecesini ölçmek bir hayli güç.

Evet antibiyotikler elbette kullanılmalı lakin doğru yerde ve doğru zamanda kullanılması en sağlıklı olanıdır. Bu sayede hayvansal ve tarımsal endüstrinin refahının sağlanma ve iyi bir seviye tutturulması gerekiyor.  Antibiyotiklerin hangi hayvanlar üzerinde en çok kullanıldığı henüz ülkemizde tam anlamıyla tespit edilmiş değil lakin biz biliyoruz ki küçükbaş hayvanlarda  örneğin tavukta kullanılan oran bir hayli fazla. Bu da direk olarak tavuğa değil de yeme verilen antibiyotik oranı göz önüne çıkıyor.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse hayvan sağlığ ve üretimi için antibiyotiğin doğru anlamda kullanılması oldukça önemlidir bu sayede direnç kazanan bu bakterilerle savaşmak daha basit olacaktır aksi takdirde hayvandan insana dahi bulaşan bir çok hastalığa da kapılarımızı açmış durumda kalacağız.

32 defa okundu

Leave a Reply