Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

İneklerde Kuru Dönem Beslenmesi Ve Kuruya Çıkarma Nasıl Yapılır?

İneklerde Kuru Dönem Beslenmesi Ve Kuruya Çıkarma Nasıl Yapılır?
admin
  • On 1 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

Öncelikle yetiştiricilerimizin çok dikkat ettiği kuru dönem beslenmesiyle başlamak istiyorum ama bunun öncesinde kuru dönemi tanımlamak bilmeyenler için faydalı olacaktır. Kuruya çıkarma laktasyondaki bir süt ineğinin normal şartlarda gebeliğinin son iki ayında sütten çıkması işlemidir. Bu uygulamaya süt verimi 9 kg’ ın altına düşen ya da ortalama süt verimi % 40’ ın altında olan hayvanlarda daha erken geçilebilmektedir.  Yetiştiricilerimizin bu döneme oldukça iyi önem vermesi gerekir çünkü kuru dönemi takiben hayvanların sağım dönemi başlayacaktır. Sağım döneminde ise hayvanlarda birçok metabolik hastalığın görüldüğü beslenme hastalıklarının yaşandığı bir dönemdir bu anlamda kuru dönemdeki bakım ve besleme büyük önem arz etmektedir.

Kuru dönemde hayvanların süt dönemi durur yani memeden sürekli kan yüksek seviyede geçmez ve hayvan süt vermez bu nedenle meme dinlenme şansı bulur çünkü kuru dönemi takiben yaşayacağı erken sağım dönemi ya da erken laktasyon dönemi hayvanların sütlerinin  en yüksek olduğu dönemdir bu anlamda hayvanların meme bezleri ve memesi yıpranır o yüzden meme ve işkembenin de dinlenmesi çok önemlidir.

 

SÜT İNEKLERİNİ KURUYA ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

  • Aralıklı Sağım:

Burada günde bir kez sağım yapılır üç günde sonuç alınır iki günde bir üç günde bir şeklinde sağım yapılır ve devam edilir. Bu uygulamaya inek kuruya çıkana kadar devam edilir. Yem ve su kısırlaması yapılır

  • Tam Olmayan Sağım

Sağımda meme loğlarındaki sütün tamamının alınması şeklinde yapılan uygulamadır sakıncaları vardır.

  • Aniden Sütten Çıkarma

Genelde düşük süt verimli ineklerde uygulanan bir yöntemdir.

 

86 defa okundu

Leave a Reply