Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Küresel Isınma Ve Sera Gazları

Küresel Isınma Ve Sera Gazları
admin
  • On 9 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

1700 yılından bu yana bir sanayileşme süreci yaşadık ve bu sanayileşme süreci içerisinde de daha önce bahsettiğim gibi sera gazı dengesini çokça bozduk bu sera gazı dengesinin bozulmasından mütevellit yaklaşık 15 yıldır devam eden bir çalışma var 20–30 yıl kadar önce bir çok kurum bununla ilgili ciddi savlarda bulunmuşlar. Ve 1–2 derecelik artışların olacağından bahsetmişler.

Belki siz diyebilirsiniz ki bunlar çok küçük artışlar bunun sonunda ne olabilir diye ancak bu bir iki derece artışın kutuplara yansıması 9 derecedir bu da buzulların erimesine neden olur açılmış olan kanallar var panama kanalı Süveyş kanalı gibi bunlar denizlerde olan sıcak su akımlarının yönlerini değiştiriyor tabi çok tehlikeli olan 3 tane bizim için gaz var bunlardan bir tanesi karbondioksit diğeri metan ve sonuncusu da diyozot oksit bu üç tane gazın % 70′ i okyanuslarda buharlaşma ve buzullardaki suyun etkisi ile bu gazlar sera gazı etkisini bozuyor ve küresel ısınmaya yol açıyor.

Küresel ısınma buzullarında erimesiyle birlikte yüksek ısılara yol açıyor ve bizim topraklarımızın da verimliliğini düşürüyor nitekim bu sayede son 15 yılda verimli topraklarımızın % 18′ ini kaybetmiş bulunuyoruz. Dünya nüfusunun da ciddi bir kesimi % 6-7′ lik bır kısmı açlık sınırından dolayı çekirge yemek zorunda kaldı üstüne üstelik biz sera gazını artırmak için neredeyse el birliği ile hayvan çiftlikleri yapmaya başladık bu çiftliklerde hem hayvanların geviş getirirken hem de dışkılarından dolayı ciddi bir metan dioksit azot çıkışları meydana geliyor bu da sera gazı etkisini ciddi bozan bir etki halini alıyor.

26 defa okundu

Leave a Reply