Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Organik Tarımın Şifreleri

Organik Tarımın Şifreleri
admin
  • On 9 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

Ülkemizde bugün itibariyle yaklaşık olarak 214 ürün organik olarak üretiliyor. Organik tarımın üreticisi ise 60.000 kadar. Türkiye geneline bakacak olursak bizim topraklarımızın % 2’ sinde organik bir şekilde tarım yapılmakta bunların ise % 75 civarı yurt dışına çıkarılıyor.

İstanbul’ da bugün dünyanın dört bir yanından yüzlerce kişi organik tarımı üreticilerini ve bilim insanlarını ağırlıyor.  Ancak bu kadar bir yüzde ile ülkemizde organik tarım yapılması şu an için bizde yeterli miktarlar değil. Organik tarım gerçekten de normal tarıma göre aslında hem sağlık açısından iyi hem de ürüne verdiği tad açısından ancak maliyetlerin yüksek olması üreticileri bu konuda birazcık düşündürüyor. Çünkü organik tarım sayesinde bir dönemde alacağınız ürün miktarı az fakat organik tarımın dışındaki miktarlarda bu oran daha da yükseliyor.

Organik tarım sayesinde bizim ülkemizde yaşamın her alanını aslında dizayn edebiliriz lakin üretici ve tüketici bu konuya biraz sıcak bakmıyor. Tüketicinin sıcak bakmamasının nedeni ürünün daha pahalı olması nedeniyle olduğu için. Sonuçta ülke geliri olarak belirli bir düzeydeyiz ve halen bu noktayı da aşmış sayılmıyoruz

Aslında üreticiler organik tarımın bir ekonomi meselesi olduğunda da hem fikirler ancak sadece bunun tüketimi artıyor bunun dışında üretime etki eden bir durum yok. Mesela komşumuzda üretilen bir domates önce aracı alıyor sonra başka bir aracı bu ürünü alıp dolaştırıp başka bir tesise ulaştırıyor. Bu da gerçek bir büyümeyi  oluşturmuyor.

Organik tarımın genel bir tarım içindeki payı 800.000 hektardır.

Ülkemizde arazi yapılan tarım alanı 550.000 hektardır

Birebir tarım arazisi ise 250.000

34 defa okundu

Leave a Reply