Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarım Sektöründe Kooperatifleşmenin Önemi

Tarım Sektöründe Kooperatifleşmenin Önemi
admin
  • On 2 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

Kooperatifçilik insana yakışan ve en uygun olan kalkınma modelidir. Ama maalesef ülkemizde şartlar ve koşullar zorunlu kılmasına rağmen kooperatifçilik gelişmemiş ve geliştirilmemiştir. Bunun nedeni ise çiftçiliğin bu zamana kadar her daim sömürülmüş olmasıydı. Çiftçinin sırtından haksız kazanç sağlayanlar onların emeğini sömürenler onların birlik olmasını istemeyenler gibi birçok nedenler kooperatifçiliği bir öcü gibi gösterdiler.  Devlette o zaman politikasını kooperatiften yana sürdürmediğinden dolayı başvurulan bir yöntem olmadı.

Eğer ki Türkiye mevcut işletmeleri kooperatifleşme yönünde teşvik etmiş olsaydı bugün ithalat yapan değil ihracat yapan bir ülke olurdu çünkü oldukça zengin kaynaklara sahip potansiyel olarak güçlü yanları olan bir ülke.

Son zamanlarda ise bu yanlış birazda olsa anlaşılmaya başlanmış durumda fakat halen yolumuzu da tam anlamıyla belirleyebilmiş de değiliz.

Yanlıştan dönme adına şöyle bir bakalım üretici ne istiyor? İstediği gayet açık elbette ki üretimini sürdürmek, tüketici de uygun fiyata güvenilir gıda istiyor işte bu üretici ile tüketiciyi buluşturma noktasında kooperatifçilik önem kazanmış oluyor.

 

KOOPERATİFÇİLİĞİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bizim dünyada en çok zorlandığımız nokta üretim maliyetlerimizin yüksekliğidir Türkiye bugün sütün en pahalı olduğu ülke ama üreticinin en az kazandığı bir ülkedir.  Avrupa’ da süt Türkiye’ye göre 20 kr. Daha ucuzdur bu şekilde olmasına rağmen Avrupa’daki üretici Türk çiftçisinin iki katı para kazanıyor bunun nedeni ise yukarıda belirttiğimiz maliyetlerin düşük olmasından kaynaklanıyor. İşte biz kooperatifçilikle bu maliyetleri dahi düşürebiliriz niye toplu alım yaparak daha ucuza verilebilir. İkincisi üreticinin en büyük korkusu pazarlama güvencesinin olmayışı ama kooperatifle onların güvencesi sağlanabilir. Süt üretimi her geçen gün artıyor Türkiye’ de şu an ihtiyacından faza süt üretimi oluştu peki ne olacak bu fazlalık elden çıkarmanız gerekiyor ama satamazsınız çünkü kontrolsüz bir süt toplama uygulanıyor.

Sonuç olarak henüz tam anlamıyla geçmeyi başaramadığımız kooperatifçilik modeline bir an önce geçmek faydalı olacaktır.

43 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply