Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Türkiye Beyaz Ekmekle Ne Zaman Tanıştı?

Türkiye Beyaz Ekmekle Ne Zaman Tanıştı?
admin
  • On 12 Aralık 2015
  • http://www.hayvanborsasi.net

Türkiye eski ABD başkanı Mashal’ın 16 maddelik kalkınma desteği altında verilen yardımla başlıyor. 1948 yılında İnönü dönemi ile başlayıp Menderes ve Demirel hükümetlerinde devam edip Özal hükümetlerine kadar sürüyor. Aslında bir yarım asırdır bize Avrupanın daha doğrusu ABD’nin çöplüğünü hediye ediyorlar. Bu hediyelerde bedava değil bunun karşılığında siyasi ödünler ekonomik çıkarlar ve daha başka çıkarlar söz konusu örneğin o dönemlerde okullarda süt tozu veriliyordu, beyaz un veriliyordu, margarin ve mısır özü yağları veriliyordu. Biz tüm bunlarla o tarihlerle tanıştı. Ve bir müddet sonra ekmeğe kahverengi koyu renkli olan aileler küçümsenmeye başlandı.  Ve beyaz ekmeğin bir statü olduğu iddia edildi.

Beyaz ekmeğe alıştırılmamızın iki temel nedeni var birincisi besin değeri neredeyse sıfır ve besin değeri olmadığı zamanda Türkiye yıllık 20 milyar dolarlık ilaç 12 milyar dolarlık ekmek tüketir hale geldi. Yani ekmek mi tüketmiş oluyorsunuz ilaç mı. Dünya sağlık örgütü diyor ki Türkiye’ de insanlar yıllık günlük ihtiyaçlarının büyük bir kısmını ekmekten sağlar %58′ ini de tahıldan sağlıyor.  Dünya ortalamasının 5,5 katı ekmek tüketen bir toplumuz kişi başına 400 gr ekmek tüketiyoruz 81 milyonun üzerinde günlük ekmek tüketiliyor Türkiye’ de ve bazı ailelerde günlük ekmek tüketimi 800 gr. Kadar çıkıyor.

 

BUĞDAY UNUNUN FAYDALARI

Tam buğday unu bir kere bir çok kanser türüne karşı koruyucu ama özellikle ağızdan anüse kadar olan iç yüzeyi yani mide, ince bağırsak kalın bağırsak kanserlerine karşı koruyucu çünkü yemekle birlikte aldığımız sıvılarla bu tam buğday ununun dışındaki lif içeren kabuk belirli bir hacme ulaşıyor ve gıda ile alınan kanser yapıcı maddelerin bağırsak duvarına temasını azaltıyor.

31 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply