Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Dolandırıcılar Şimdi de Ay Çiçek Yağına El Attı

Dolandırıcılar Şimdi de Ay Çiçek Yağına El Attı

Gıda sahtekârları ayçiçek yağına da el attı. Piyasaya sürülen hileli yağlarda dolayısıyla tehlike saçıyorlar. Dolandırıcılar ayçiçek yağının içerisine % 25 oranında soya, %25 oranında kanola ve geriye kalan % 50 oranında ise ayçiçek yağını karıştırıyorlar. Ortaya ise üçünün karışımından elde edilmiş olan bir rafine yağ meydana geliyor.

Uzun süredir inceleme yapan uzmanlar sahte yağların fiyatıyla orantılı bir şekilde piyasaya sürüldüğünü belirtiyor. Dolayısıyla ucuz yağ’ a aldanmayın uyarısında bulunuyorlar.

Bir yağın fiyatı olması gereken rakamdan % 20 oranında daha ucuz ise o yağdan şüphe edilmesi gerekiyor. Çünkü gerçekten kanola yağı en az % 20 soya ve aspir en az % 35 ayçiçeğinden daha ucuzdur. Marketten ayçiçeği alınırken üzerini çok iyi bir şekilde okumak gerekiyor. Üzerinde kocaman bir ayçiçeği resmi ama altında küçük yazılarla bitkisel karışım şeklinde yazan yağlar var. Bizler doğal olarak yazıyı okumuyoruz ve ayçiçeği resmini gördüğümüz zaman onu ayçiçek yağı gibiymiş gibi algılayarak hemen fiyatta ucuz olduğu için bu yağa yöneliyoruz.

Gerçek ayçiçeği yağını ise ancak tavaya koyduğunuz da kokusundan anlayabilmeniz mümkün.

Karışım olarak piyasaya sürülen sözde ayçiçek yağları ciddi oranda tehlike oluşuyor. Bizim ve üreticilerin bu konuda çok dikkatli olması gerektiği özellikle de ayçiçek yağı seçerken ucuzluğuna değil de bilinen ve sürekli olarak kullanmış olduğunuz markayı tercih etmeniz yönünde uyarıyor.

29 defa okundu

Leave a Reply