Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Domates Fiyatları El Yakıyor

Domates Fiyatları El Yakıyor

Kışla birlikte sebze ve meyve fiyatlarındaki olumsuzlular artık iyice kendisini göstermeye başladı elbette ki bu durumdan en çok etkilenen sebze domates oldu. Domates herkesin ortak besin maddesi olduğundan dolayı da fiyatlardaki bu inanılmaz artış vatandaşın cebini de bir hayli yakar hale geldi.

Genellikle herkes özellikle sabah kahvaltısı dahil olmak üzere gün içinde birkaç kez domates tüketimine gider yani sofralarımızın kesinlikle vazgeçilmeyecek yiyeceklerinin başında gelir. Ancak son dönemlerdeki hava koşulları domates üretimini de oldukça etkiledi üretim kesinlikle tüketimi karşılayamaz hale geldi bu nedenle de fiyatlar günden güne yükselerek bugün en fit noktaya ulaşmış durumda. Pazarlara baktığınız da domates kilosu 6 liraya kadar dayanmış durumda hatta büyük şehirlerin merkezlerinde bu fiyatlar biraz daha yukarı çıkarak 7-8’ leri şimdiden görmüş durumda.  Vatandaşlar kadar esnafta bu durumdan oldukça şikayetçi çünkü tüketici bu fiyatlar karşısında kendisini alternatif yiyeceklere doğru yöneltmiş durumda.

En çok domates üreticisinin bulunduğu Antalya’ da bu Pazar payından oldukça rahatsız durumda. Bundan önceki senelere baktığımız zaman Antalya’ da her yıl 100 ton kadar çıkan domates bugün 50 tonlarda kalmış durumda.  Bu da doğal olarak fiyatların yükselmesine neden oluyor. Vatandaşlar ise fiyatların daha da yukarılara doğru çıkmasından endişeli.

Özellikle Antalya’ ya baktığınız zaman üreticilerin sera içerisinde mahsulün daha çoğalması ve soğuktan etkilenmemesi için soba yaktığını görebilirsiniz. Bu da fiyatların yükselmesinde ikinci bir etken olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Domates genellikle büyük şehirleri baz alacak olursak tüketiciye gelene kadar iki üç kez el değiştiriyor bu da tabiî ki ürünün düşük fiyatlı olmasına rağmen bize ulaştığındaki fiyatın etkilenmesine neden oluyor. örneğin seradan çıkış fiyatı beş olan bir domates bize gelene kadar sekiz lira oluyor bu da doğal olarak bizim alım gücümüzü etkiliyor.

16 defa okundu

Leave a Reply