Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 9 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır?

Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalıdır?

Domates bitkisi Peru’dan diğer ülkelere yayıldığı bilinmektedir. Türkiye’ye ise Adana’dan girdiği bilinmekte olan domates biyolojik olarak kendi kendine döllenen bir bitkidir. Tropik bölgelerde çok yıllık bir bitki iken diğer bölgelerde tek yıllık bir bitkidir.

Domatesin Ülke Ekonomisi ve Tüketiminde Yeri Nedir?

Domatesin ülke ekonomisinde çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bunun yanında içerdiği besinler açısından da domates hayli önemli bir gıdadır. Şimdi ise sırası ile domatesin hayatımızda ki yerinden bahsedelim.

Ekonomik olarak domatesin önemi; Domates ülke ekonomisi açısından bakıldığından çok önemli bir yere sahiptir. Domates yetiştirilen bölgeler o bölgedeki birçok insanın geçim kaynağıdır. Domates yetiştiriciliği özellikle Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgesinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemiz mevsim çeşitliliğinden ötürü domates yetiştiriciliğinde olduğu gibi birçok sebze ve meyvenin yetiştirilmesi açısından da elverişlidir. Sizlerde almış olduğunuz satılık tarla içinde domates yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Beslenme yönünden domatesin önemi; Domatesin rengi başlangıçta yeşildir. Bu dönemde zehirli olan solanin içerir. Domates henüz yeşilken duyarlı kişiler yaklaşık 3-5 arası bu domatesten tüketirler ise zehirlenme görülebilmektedir. Domates olgunlaştıkça ise bu solanin kaybolmaktadır. Almış olduğunuz tarlalarınızda domates için en yüksek verimi elde etmek istiyorsanız satılık tarım makineleri edinebilir ve bu şekilde hem tarım topraklarınızın hem de domatesinizin kalitesini artırabilirsiniz.

Domatesin Ekolojik İstekleri

Domatesin üretimi hem açıkta hem de örtü altında yapılabilmektedir. Bunun için ise domatesin istediği ekolojik özelliklerin olması gerekmektedir.

Açık arazide domatesin istediği iklim özellikleri; Domates ılık ve sıcak iklimlerden bir tanesi olmaktadır. Soğuklardan oldukça hızlı bir şekilde zarar gören domatesler için fidelerin ekim sırasında don tehlikesi ortadan kaldırılmış olmalıdır. Domates yetiştiriciliği için o yörede yaklaşık 5-6 ay kadar bitkiye uygun iklimin hüküm sürmesi gerekmektedir. Şayet dört aydan kısa süreli iklim uygunluğu olursa domatesten beklenen kalite ve istenen verim elde edilemeyecektir. Domatesten beklenen verimin alınabilmesi için gereken sıcaklık 16 ile 20 derece arası olmalıdır. Döllenme olayında ise en iyi 15 ile 25 derece arasında olmaktadır. Domates için sıcaklık isteği geliştiği döneme göre değişmektedir. Yüksek sıcaklıklarda bitki döllenme yeteneğini kaybetmektedir.

Toprak isteği ; Domatesler derin, geçirgen ve su tutma kabiliyeti yüksek, humus ve besin maddelerince zengin tınlı toprakları tercih etmektedir. Erken mahsul alma durumlarında ise tınlı ve kumlu topraklar tercih edilmelidir. Havalanması iyi olmayan soğuk topraklar domates yetiştiriciliği için uygun olmamaktadır.

Domates Üretimi Nasıl Olmalıdır?

Domates üretimi 2 şamada gerçekleştirilmektedir. Birinci aşamada tohumdan sıcak yastıklarda fide üretimi yapılır. İkinci aşamada ise sıcak yastıklarda yetiştirilen fideler özenle yerlerinden sökülmekte ve bahçenizde hazırlanmış olan yerlere dikilmektedir.

Fide ile yetiştiriciliğin tercih edilmesinin nedeni nedir?

  • Erkencilik sağlaması
  • Tohum sarfiyatının azalması
  • Düşük çimlenme ve düzensiz çıkışın önlenmesi
  • Toprak koşullarının tohum ile ekime uygun olmaması
  • Uygun tohum ekim mibzerlerinin yokluğu

Sağlıklı ve yüksek verim elde edebilmeniz için fidenin taşıması gereken özellikler nelerdir?

  • Fideler diri olmalıdır.
  • Kuru maddelerce zengin olmalıdır.
  • Fazla genç veya fazla yaşlı olmamalıdır.
  • Fideler çok fazla boylanmamalıdır.
  • Kalın ve kuvvetli olmalı aynı zamanda ise kök sistemi sağlam olmalıdır. Fidelerin tümü anı büyüklükte ve gelişme döneminde olmalıdır.

Tüplü fide kullanmanın avantajları nelerdir sorusunun cevabı ise; erkencilik sağlanmaktadır, bitki gelişmesi düzenli olmaktadır. Hasat zamanı aynı olmaktadır. Fidelerin dikimi makine ile yapılabilmektedir. Edinmiş olduğunuz tarlanızda en kaliteli mahsülleri yetiştirebilmek için sizlerde doğru tarım uygulamalı ve edinmiş olduğunuz satılık tarım makineleri ile hem tarlanızda ki toprakların nefes almasını sağlamalı hem de domatesinizden maksimum verimi alarak tarladaki iş yükünüzü en aza indirebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

77 defa okundu

Leave a Reply