Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Ekmek Fırınlarına Ruhsat Getirilecek

Ekmek Fırınlarına Ruhsat Getirilecek

Hayatımızın vazgeçilmezi soframızın olmazsa olmazı ekmek.Yılda kişi başına 150 kg ile dünyada en fazla ekmeği biz tüketiyoruz. Son dönemlerde ekmek fiyatlarındaki artış beraberinde de hükümeti yeni bir çalışma yapmaya yöneltti. Çünkü şu an fırıncılarla tarım bakanlığı arasında yüksek fiyat konusunda bir anlaşmamazlık var. Buna göre artık ekmek satışına ruhsat şartı getirilecek. Fırınların sayısı bu doğrultuda sınırlandırılacak.

Tarım bakanlığı bu şekilde bir ruhsatlandırma ile hem merdivenaltı ruhsatsız üretimin, hem de israfın önüne geçmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda ise fırıncılar “her geçen gün her köşe başında fırın açıldığını ve kimsenin buna dur demediğini söylüyor. Belediyenin şu an fırın ruhsatı vermemesine karşın isteyen herkesin rahatlıkla fırın açtığını söylüyor. Bu şekilde olunca da hem hijyen hem de üretim konusunda sıkıntıların yaşandığını söylüyor.

Tarım bakanlığı fırınların birleştirilmesi ve bu sayede 15 bin kişiye bir fırın düşecek şekilde ayarlanması üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Fırınlar konusunda en büyük şikayetlerden biriside ekmeğin bakkallardan kuruyemişçiye, büfeye kadar her yerde satıldığı bu yüzden satışta da özel bir ruhsat şartının getirilmesi de masada duruyor.

Sonuç olarak değerlendirecek olursak ekmek yukarıda da belirttiğimiz gibi temel ihtiyaç maddelerimizin başında geliyor bu nedenle bu gibi düzenleme insan sağlığı açısından da oldukça faydalı olacaktır. Çünkü ekmekte hijyen en önemli konuların başında gelmektedir.

35 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply