Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Ekmek Fiyatları Zamlanacak mı?

Ekmek Fiyatları Zamlanacak mı?

Ekmek insanlar için temel ihtiyaç maddelerinin başında gelmekte hal böyle olunca da insanların her daim rahatlıkla alabildikleri besinler arasında olması gerekir fakat son zamanlarda ekmek üreticisi de durumdan iyice rahatsız olmuş durumda. Çeşitli nedenle öne sürülerek ekmeğe zam yapılması talep ediliyor. Bu aslında her dönem fırıncıların istekleri arasında yer alıyor ancak temel besin maddesi olduğu içinde devlet ister istemez bu fiyatlara müdahale ediyor ve de etmesi de gerekiyor. Zaten eğer ki bu fiyat artış isteğine müdahale edilmemiş olunsaydı vatandaşların yiyebildiği ekmekte artık yenilemeyecek duruma gelecekti.

Maliyeti artıktan sonra aynı oranda da ekmek fiyatlarına zam konuşulmaya başlandı. Zamlı fiyatın ise 1,5 TL’ ye çıkacağı iddiaları her geçen gün kulaktan kulağa yayılıyor olsa da fırıncılar federasyonu başkanı bu konuda son noktayı koydu. “bu iki buçuk yıllık süre içerisinde girdilerin artmasıyla bir fiyat değişikliği olacaksa dahi bunun kesinlikle 1,75 kuruşun üstünde bir fiyat olmayacağını söyledi.”

Esnaf ise maliyetler düşürülürse 1,25’den devam etmek makul ancak o maliyetlerin geri çekilmesi lazım örneğin un fiyatları, vergiler, sigorta prim fiyatları bunların hepsi birer faktör dedi.

250 gram ekmeğin fiyatı yaklaşık 2 yılı aşkın süredir 1,25 kr. Tabi ekmeğin 1,5 tl olacağı tartışmaları da devam ediyor. Fırıncılar maliyetlerin artmasından şikayetçi vatandaşsa kendi bütçesini düşünüyor ve fiyatların sabit kalmasını hatta mümkünde daha aşağı doğru çekilmesini istedi.

Şu anda İstanbul’un bir çok semtinde 60 kr’ dan 1 liraya kadar ekmek satılıyor ve her şekilde de kar edilmiş olduğu biliniyor.

24 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply