Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Ekmek ve Et Fiyatlarındaki Zam Oyunu

Ekmek ve Et Fiyatlarındaki Zam Oyunu

Tarım bakanı Faruk Çelik bursa’ da yaptığı konuşmada et ve ekmek zammı konusunda detaylara değindi.  Ekmek zammını sert bir şekilde eleştirdi. Et fiyatlarına yapılan zammın da tamamen spekülatörler tarafından bilinçli bir şekilde yapıldığını söyledi

Çelik ekmekte yapılan zam konusunda fırıncıları da uyardı onlara buğday fiyatlarında nasıl bir zam yapıldığını ki siz bu zam karşısında zarar ettiniz dedi. Ekmek halkın temel ihtiyaç maddeleri arasında en çok satın aldığı yiyecekler arasında ve ekmeğe yapılan bu zam da aynı zamanda tüketici için oldukça büyük bir küflet oluşturdu.  Fırıncılar ekmek zammına ilişkin olarak asgari ücretteki artışı gösteriyor ancak asgari ücretin ekmek üzerine yansıması yalnzca % 6 oranında oluyor buna göre fırınların ekmeğe % 33 gibi bir oranda zam yapıyor olması kafaları da karıştırmıyor değil.

Bakan Faruk Çelik Ankara’ da halk ekmek bayilerini örnek göstererek 0,75 kuruştan sattıklarını buna rağmen kar ettiklerini söylediler. Buradan sonuç olarak şunu rahatlıkla çıkarabiliyoruz ekmek üreticileri kendi rahatlarının bedellerini tüketiciye ödetiyorlar. Bu doğrultuda ise ekmeği 1 Tl ve 1,25 TL şeklinde satanların buna bir açıklık getirmesi gerekiyor. Ekmek fiyatlarındaki bu artışın sebebinin bir oyun olduğu hali hazırda ortada.

Evet şimdi rahatlıkla anlayabiliyoruz ki ekmekteki fiyat artışının nedeni maliyet değil ve üretim girdisi değil o zaman fırınların işletmeciliklerinde bir sorun var ve bu kendilerinden kaynaklanan sorunu da tüketiciye ödetmeye çalışıyorlar.

24 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply