Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Endüstriyel Piliç Eti, Tavuk Eti Sağlıklı mı?

Endüstriyel Piliç Eti, Tavuk Eti Sağlıklı mı?

Beyaz et hayvansal protein ihtiyacının karşılanmasında önemli bir kaynaktır üstelik kırmızı ete göre uygun fiyat olması onu daha cazip kılıyor. Fakat kamuoyunda endüstriyel tavukçuluk ile ilgili her zaman bir soru işareti vardır. Bazı görüşlere göre normal 3 ayda yetiştirilmiş bir tavuk 2 saatte pişiyorken diğeri nasıl 20 dakikada pişiyor bunun açıklaması yapılamıyor.

Beyaz et sektörü 600 bin kişilik doğrudan istihdamıyla Türk ekonomisinde önemli bir yere sahip 2015 yılında piliç eti üretimi % 2 artarak 2 milyon tona ulaştı Türkiye üretim miktarıyla dünyada 8. Sırada. Kişi başına yıllık et tüketimi ABD’de 109 kilo ab’ de 70-77 kilo seviyesinde Türkiye ise 36 kiloda kalıyor. Bunun 23 kilosunu da kanatlı et ürünleri oluşturuyor.

Biz inancımız gereği domuz tüketmiyoruz Avrupa ve ABD’de bolca domuz tüketiliyor.  Hayvansal protein olarak bu kullanılıyor. Bizim için kırmızı et son dönemlerde fiyatlarının da artmış olması nedeniyle insanların kolay alabilecekleri bir hayvansal protein kaynağı olmuyor geriye de bir tek tavuk kalıyor ona da düşmanlık yapılınca insanlar da tavuktan soğuyor.

Hayvansal protein tüketilmiyor bunun arkasından ufak bir yel esse gripti hapşuruktu öksürmeydi geliyor. Tavukçuluk denilince akla gelen ilk yer bandırma burada 480 kümes bulunuyor 4 tanede entegre tesis var bu tesislerden ikisi faal durumda. İlçe nüfusunun önemli bir kısmı geçimini bu işten sağlıyor.

25 defa okundu

Leave a Reply