Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Et Tüketimi ABD’ nin Üç’te Biri Oranında

Et Tüketimi ABD’ nin Üç’te Biri Oranında

Et tüketimi aslında hep sağlığımız için hem de istihdama katkısından dolayı oldukça önemli bir besin şeklidir lakin daha önceki yıllarla şimdiye bakacak olursak canlı hayvan üretimi de bir o derece yavaşları. Evet bu canlı hayvan üretimin yavaşlaması doğal olarak fiyatları etkiledi ve yükseliş sayesinde kimse gönlünce et yiyemez oldu. Bu durum aslına bakarsanız ailelerin et konusunda ki alım gücünü de bir hayli şekilde etkiledi.

Türkiye’ de bir yılı esas alırsak kişi başına et tüketimi 14 kilogram seviyelerinde bu rakam AB ülkelerinde 35 kilogram ABD’ de ise 45-50 kilogram’a kadar çıkabiliyor. Kasaplara göre et tüketiminin az olması tamam ile fiyatlardan kaynaklanıyor. Hayvan sayısı artırılarak fiyatlarında bu sayede aşağıya doğru çekilmesi hedefleniyor.

Kırmızı et dünya’ da 3,5 dolar iken bizdeki fiyatı 9,5 dolar, yavru buzağı herkes sıfır gümrükle getirsin hayvan nüfusu arttığı zaman daha rahatlarız. Bu çalışmalar 1,5 senedir ithal yavru buza geliyor besici onları besleyip piyasaya sürüyor. Perakende de beklentimiz et fiyatlarının düşmesi yönünde. Kasaplar % 8 olan KDV oranının da aşağı çekilmesi gerektiğini söylüyor. Avrupa birliğine girmiş ülkelerin 4 tanesinden KDV alınıyor o da & 4 şeklinde. Bizde ise KDV % 8 bunun muhakkak % 2–3′ e düşürülmesi lazım

27 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply