Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Fazla Gübrelemenin Zararları?

Fazla Gübrelemenin Zararları?

Fazla gübreleme en başta kaynak israfıdır ve bundan uzaklaşmak gerekir. Bizim en çok önemsediğimiz ve birinci sıraya koymamız gereken konu sürdürülebilir tarımdır. Çünkü bugün için toprak işleme uygulamalarıyla ekimlerle bir takım ürünler elde edebiliriz ancak gelecek nesillere toprağı bıraktığımız da içerisinde birikmiş gübreden kaynaklanan maddelerin ilaçlamalardan kaynaklanan maddelerin olmaması tarımın sürdürülebilirliği açısından önemlidir.

Bilinçsiz bir gübreleme şu şekilde örneklenebilir. Bizim acıktığımız zaman yemek yememiz gerekir ve yeriz işte aynen toprakta bu şekil toprak DAP gübresi istiyordur biz üre gübresi verirsek olmaz o yüzden atacağımız gübreyi ne kadar atacağımızı bilerek ona göre atmalıyız.

Bazı üreticiler çapa bitkisi yaptıktan sonra buğday ekiminde nasıl olsa toprakta birikmiş olan bir gübre vardır ve buğdayı idame ettirmeye yeter düşüncesiyle gübresiz ekimlere yönelebilmektedirler. Bu bazen fikir sahibi olarak çiftçinin kendi kafasında oluşturduğu bir şekil ya da ekonomik imkansızlıklar dolayısıyla gübra atmayalım nasıl olsa yetişir mantığı aslında çok doğru olmayan bir mantık. Çünkü buğdaydan önce orada bulunan ürün zaten kendisi için gerekli olan bitki besin maddelerinin pek çoğunu toprakta yetişme süreci içerisinde sömürmüştür.

Gübreleme özellikle buğdayda taban gübrelemesi bütün uygulamaların önem açısından hepsinin önündedir.  Buğday tarımında toprak işlemenin zaman ve yönteminde toprak işlemenin amaçlarını en iyi zararlarını da en az ortaya çıkaran zamanlar seçilmelidir. Nadas ekim sisteminin uygulandığı kurak yarı kurak bölgelerde toprak işlemenin amacı yabancı otları yok etmek toprakta suyu biriktirmek ve korumaktır.

19 defa okundu

Leave a Reply