Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Fındık Kurdu Nedir?

Fındık Kurdu Nedir?

Fındık ülkemiz ve özellikle Karadeniz bölgesi için sosyoekonomik değere sahip bir meyve türüdür fındık yetiştiriciliğinde fındık meyvelerini kalite ve miktar yönünden etkileyerek verim düşüklüğüne neden olan birçok zararlı olmasına rağmen en önemli zararlısı fındık kurdudur. Fındık kurdu fındığın meyvesine yumurta bırakmak ve beslenmek suretiyle zarar veren önemli bir böcektir bu zararlıya karşı etkin bir mücadele yapılmadığı takdirde önemli miktarlarda ürün kaybına neden olabilmektedir. Fındık kurdu özellikle orta ve yüksek kesimlerde ormana bitişik ve yamaç bölgelerde daha yoğun olarak görülmektedir. Fındık kurdu ergini kül renginde yaklaşık 6-7 mm boyunda hortumlu bir böcektir ilk erginler iklime bağlı olarak Mart ila Nisan ayında görülürler ancak ergin çıkışı Mayıs başlarında oldukça artar çıkan erginler 18 derece’den düşük sıcaklıklarda fazla aktif değildir. Sıcaklık 20 dereceye erişinceye kadar uçamadıklarından aynı ocak üzerinde beslenmek zorunda kalırlar. Bir dişi fındık kurdu bir meyveye yaklaşık olarak 40–50 adet yumurta bırakabilir. Yumurta bırakan meyvelerin kabuğu üzerinde 4–5 mm uzunluğunda kahverengi çizgi görülür.

Larvalar meyvede beslenerek geliştikten sonra meyve kabuğunu delerek toprağa iner yani fındık kurdu kışı toprakta geçirir ilk çıkan fındık kurdu erginleri genç sürgün ve karanfiller ile beslenerek karanfillerin kuruyup dökülmesine neden olur. daha sonra yeni gelişmekte olan fındık meyvelerinin kabuğunu delip içindeki yumuşak etli kısımla beslenir. Normal iriliğine ulaşıncaya kadar zarar gören meyvede kabuk içerisindeki etli kısım bozularak sarı bir renk alır. Sonradan bu renk kabuk üzerinde de belirir ve bu zarar şekline halk arasında sarı karamuk denir. Eğer meyve normal iriliğine ulaştıktan sonra zarar görürse meyve içi kararır ve kabukta oluşan çatlaklardan dışarıya sızan siyah bir sıvı kabuğu kirletir bu zarar şekline de halk arasında kara karamuk denir.

Fındık kurdu hem ergin hem de larva döneminde zararlı olmakta ve bir çift böcek yaklaşık 200 adet meyveye zarar vermektedir.

32 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply