Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Fındıkta Azotlu Gübre Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fındıkta Azotlu Gübre Uygulaması Nasıl Yapılır?

Tarımsal üretimin artırılmasında ve istenilen kalitede ürün elde edilmesinde gübreleme oldukça önemlidir. Uygulanacak gübrenin çeşit ve miktarı iklimle toprak şartları dikkate alınarak ve yapılan toprak analiz sonuçlarına göre belirlenmelidir. Fındık bitkisi kökleriyle her yıl topraktan fazlaca besin maddesi alır. zamanla topraktaki besin maddelerinin tükenmesiyle gelişim bozuklukları ve verimde azalmalar meydana gelir toprakta eksik olan besin maddelerinin tekrar toprağa verilmesi işlemine gübreleme bu amaçla kullanılan materyale ise gübre denilmektedir.

Gübrelemeden beklenilen faydanın sağlanması toprakta hangi besin maddesinin noksan olduğunun ve noksanlık derecesinin belirlenmesiyle mümkündür. Gerek yeni dikim yapılacak gerek verim çağında olan bahçelerde fındığın normal bir gelişme gösterebilmesi için ihtiyacı olan besin maddelerinin belirlenmesinde mutlaka toprak ve yaprak analizlerinin yapılması gerekmektedir. toprak analizi için toprak örneği fındık hasadından sonra sonbaharda ise toprak yolundayken alınmalıdır. Yaprak analizi için yaprak analizi fındık hasadından 10-15 gün önceki dönemlerde genellikle Temmuz ayında alınmalıdır.

Azotlu Gübreleme

Azot bitkiler için her yıl uygulanması gereken önemli bir besin elementidir. Üreticiler tarafından yazlık gübre veya beyaz gübre olarak ta isimlendirilmektedir. Azot fındığın sürgün gelişimini doğrudan etkiler.

Fındık Bitkisinde Azot Noksanlık Belirtileri

ilk önce yapraklarda sararma şeklinde ortaya çıkar ve noksanlığın şiddetiyle birlikte kurumaya ve zamanından önce dökülmeye neden olur azot noksanlığında dal ve sürgünlerin gelişimi zayıflar oluşan sürgünler kısa ve ince olup sürgün gelişmesi zayıf olur.

32 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply