Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Desteği

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Desteği

Tarım bakanlığının stratejik hedeflerinden önemli birisi olan tarımsal altyapı ve kırsal kalkınma hedefine uygun olarak bir çok konuda kırsal kalkınma projeleri uyguluyor ve buna bağlı olarakta önemli hibe destekleri veriyor. 2016 yılı içerisinde genç çiftçilere verilen 30 TL hibe desteği projesi de kırsal kalkınma destekleri kapsamında düşünülmüş ve uygulamaya konulmuştur.

Bu projenin amacı kırsal alanda yaşayan gençlerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin artırılması, alternatif üretim kaynaklarının oluşturulması ve kırsal alanda istihdam sağlayarak tarımsal faaliyetlerini sürdürmesi amaç edilmiştir.

KÖYE DÖNÜŞÜ TEŞFİK

Projeye oldukça yoğun bir ilgi olduğunu söylemek mümkün başvuru sayısına bakarsak 378 bin civarında bir başvuru oldu bu aslında beklenilenin çok üzerinde bir başvuru oldu diyebiliriz. Dolayısıyla bu projenin bir köye dönüş programı halini de aldığını söylemek mümkün.

DESTEKTE KOTA VARMI?

Bu proje 64. hükümet eylem planının 213 numarasında yer alıyordu. 3 yıllık bir proje ve 2016 yılındaki bütçesi 450 milyon TL’ dir bir çiftçimize de 30 bin tl kadar kredi verileceğini düşünürseniz yaklaşık 15 bin civarında diyebiliriz.

Kırsal’ da özellikle hayvancılık projelerine öncelik verilmesi planlanıyor. Bu sayede kapasitenin artırılması hedefleniyor.

DESTEK KAPSAMINA GİRECEKLER

Bitkisel üretim ile ilgili projeler, yöresel tarım ürünleri tıbbi ve aromatik bitkiler,  Destek ödemelerine başvuru  için herhangi bir ücret ödenmiyor. Normalde bir proje sunulurken bir proje bürosundan yardım alınması ve projenin en son halinin sunulması gerekirdi ancak tarım bakanlığı bunu ortadan kaldırarak proje sunum gibi herhangi bir ücrette verilmemesine neden oldu.

23 defa okundu

Leave a Reply